fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus v Taliansku: Neuveríte, aký dýchací prístroj pomáha ľuďom

Čo urobíte, keď nevyhnutná časť zdravotníckeho vybavenia na záchranu života je beznádejne nedostatočná? Koronavírus v Taliansku spustil vlnu ľudskej inovácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

V nemocnici v meste Brescia, ktorým zmieta súčasná pandémia, využili neobvyklý krok. Koronavírus v Taliansku miestnych „vynálezcov“ pohol k tomu, aby vyrábali zdravotnícke potreby na 3D tlačiarni. Pľúcne ventilátory nie sú totiž zabezpečené v dostatočnom množstve a kvôli skutočnosti, že sa musia medzi pacientmi pravidelne vymieňať, majú ich súčiastky veľmi krátku životnosť. Alessandro Romaioli, technický inžinier spoločnosti Isinnova, povedal:

„Mali dýchacie prístroje a masky, ale nemali konektory a ventily. To znamenalo, že pacienti nemohli správne dýchať. (Nemocnica) chcela, aby sme vytlačili čo najviac súčiastok v krátkom čase.“

Isinnova miestna 3D tlačiareň bola povolaná, aby si vzali vzorky komponentov, vytvorili ich v CAD programe a vrátili sa s tlačenou verziou. Fungovalo to. Len za prvý deň vytvorili 95 kusov. Podľa slov generálneho riaditeľa Fracassiho je firma zvyknutá na rýchle projekty ako tento.

Nemocnica teraz používa 3D tlačené kusy a kvôli všeobecnému nedostatku požiadali o pomoc ďalšie zdravotnícke zariadenia. Komponenty však nemôžu byť sprístupnené otvorene a každému, kto ich chce. Spoločnosť sa obáva, že by to mohlo ublížiť. Existujú totiž rôzne druhy dýchacích prístrojov, takže existujú aj rôzne druhy ventilov a súčiastok.

Prečítajte si tiež:
52 detí z New Yorku má diagnostikovaný zápalový syndróm podobný COVID-19, jedno zomrelo

Je to príbeh, ktorý zdôrazňuje užitočnosť 3D tlače najmä v čase, keď tradičné výrobné závody bojujú o prežitie. Vzhľadom na koronavírus v Taliansku má mnoho výrobcov problémy, keďže ľudia, ktorí pre nich pracujú, musia zostať doma. Dodávateľský reťazec má zníženú schopnosť odpovedať na dopyt. Uvidíme v dohľadnom čase, či budú alternatívne druhy výroby schopné vykryť jeho kapacity, alebo sa čoskoro vrátime do pracovného kolobehu z nevyhnutnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj 3D Printing Media Dezeen
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií