Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

COVID-19 vo svete: V Česku zatvorili obce, v Taliansku je 25 000 nakazených

V šírení koronavírusu nastal zlom. Kým Čína, zdá sa, prekonala najhoršie obdobie, Európu a zvyšok sveta ešte čakajú krušné chvíle a množstvo obmedzení.

K dnešnému dňu (16. 3. 2020) je na koronavírus nakazených okolo 173 000 ľudí, z toho viac ako 6 660 ochoreniu podľahlo. Z pandémie sa dostalo už 77 780 osôb. Svet negatívne predbehol Čínu. Včera evidovali ochorených na koronavírus vo svete viac ako v Číne.

Taliansko je na tom najhoršie

V Európe je na tom stále najhoršie Taliansko, ktoré aj napriek obmedzenému pohybu osôb po krajine a prísnym reštrikciám hlási do včerajšieho dňa takmer 25 000 prípadov nakazenia vírusom. Hrozivý je počet osôb, ktoré na vírus podľahli. Koronavírus si tam totiž vyžiadal už 1 810 obetí.

Česká republika eviduje takmer 300 nakazených

Z našich susedných krajín je na tom najhoršie Rakúsko s 1 020 nakazenými a dvoma obeťami. Česká republika eviduje takmer 300 nakazených, Poľsko 150 nakazených a Maďarsko 39 nakazených osôb.

V Česku vláda obmedzila voľný pohyb ľudí v celej republike. Výnimku majú cesty do zamestnania či nutné nákupy. Minimálne 21 obcí a 2 mestá sú v karanténe a izolovaných v nich je 24 000 ľudí. Česko má na hraniciach okolo 1 000 vojakov.

Mimo Čínu a Európu je na tom najhoršie Irán

Mimo Čínu a Európu je na tom najhoršie Irán s takmer 15 000 nakazenými a okolo 850 úmrtiami.

Čo sa týka Slovenska, evidovaných je u nás 61 prípadov. Vláda v nedeľu 15. 3. 2020 vyhlásila núdzový stav vo viacerých nemocniciach.

„Ide o rozhodnutie, ktoré je preventívne. Potrebujeme mať právomoc presúvať zdravotnícky personál, materiál či techniku z nemocnice do nemocnice s garanciou istoty bez odmietnutia“, povedal Peter Pellegrini, predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Dodal tiež, že: „Tým sa zabezpečuje zdravotná starostlivosť o občanov Slovenskej republiky a zabraňuje napríklad tomu, aby niekto odmietol poskytovať zdravotnú starostlivosť,“.

V Anglicku novým vírusom podľa nich v nasledujúcich 12-tich mesiacoch nakazí okolo 80 % populácie

Z Anglicka prišli správy, v ktorých odborníci konštatujú, že sa novým vírusom podľa nich v nasledujúcich 12-tich mesiacoch nakazí okolo 80 % populácie a až 15 % z nich môže vyžadovať hospitalizáciu. Aj tam chystajú tvrdé opatrenia.

Uvažujú tam nad zamedzením voľného pohybu pre osoby, ktoré majú nad 70 rokov. Niektoré hotely sa budú meniť na nemocnice a viaceré fabriky prejdú na výrobu lekárskych vybavení.

USA zatvára školy

Tvrdšie opatrenia začalo prijímať aj USA.

V New Yorku budú všetky školy zatvorené a preložené budú aj operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Ak by ste chceli navštíviť v týchto dňoch USA, máte smolu. Cestovať z Európy do USA už nemôžete.

V USA sa nechal na koronavírus otestovať aj prezident Donald Trump. Výsledky sú negatívne.

Španielsko možno čaká taliansky scenár

Nie príliš priaznivo to vyzerá pre Španielov. Za jeden jediný deň tam na koronavírus ochorelo približne 1 500 osôb a pribudlo okolo 98 nových úmrtí.

Premiér Pedro Sánchez tam vyhlásil poplach, čo je obdoba stavu núdze. Pod hrozbou pokuty sa tam zakazuje vychádzať z domu. Výnimku tvoria núdzové nákupy a pracovné záležitosti, ak pracovná pozícia neumožňuje pracovať z domu.

V Južnej Afrike včera na koronavírus ochorelo ďalších 23 prípadov

Spolu ich je okolo 70. Prezident republiky Cyril Ramaphosa vyhlásil, že ešte nikdy v histórii demokracie republiky nebola krajina konfrontovaná s tak vážnou situáciou.

Situáciu doma, ale aj vo svete budeme naďalej sledovať.
[sc name=“aktualny_stav_slovensko“ ]
[sc name=“mimoriadne_opatrenia“ ]
[sc name=“ochrana_pred_covid19″ ]

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií