fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Korytnačky prosperujú vďaka obmedzeniam, ktoré priniesol COVID-19

Ohrozené korytnačky sa vďaka koronavírusu nemusia obávať ľudí. Morskí biológovia na Floride pozorujú nárast počtu ich hniezd.

Máte tip? napíšte nám mailom

Floridské pláže bývajú zvyčajne preplnené. Ľudia sa promenádujú po pobreží, ostáva po nich neporiadok a odpadky. Korytnačky nemajú na svoje hniezdenie dostatok pokoja ani priestoru. Situácia sa však v posledných týždňoch drasticky zmenila. Pláže sa vyľudnili a korytnačky sa vracajú na pobrežie Floridy.

Nárast počtu hniezd

Letná sezóna hniezdenia sa začala ešte len pred dvomi týždňami, pracovníci Loggerhead MarineLife Center však už objavili 76 hniezd vzácnej morskej korytnačky kožatky veľkej, ktorá je najväčšia svojho druhu. Centrum monitorovalo úsek s dĺžkou 15 kilometrov. Tieto údaje sú omnoho vyššie ako údaje z minulého roka. Vedci dúfajú, že podobne ako počet hniezd kožatky veľkej narastú aj počty hniezd ostatných druhov, najmä vzácnej karety obyčajnej, ktorá kladie vajíčka na konci mája.

Pláž, ktorú korytnačky milujú

Na pláži Juno na Floride každoročne hniezdi najväčšie množstvo rôznych druhov korytnačiek na svete. Len počas minulého roka tu vedci objavili 21 000 hniezd. V tejto sezónne zatiaľ zmonitorovali 76 hniezd. Sezóna hniezdenia sa však ešte len začína, prebiehať bude počas celého leta a skončí sa 31. októbra. Už teraz však biológovia tušia, že tento rok bude pre korytnačky výnimočne plodný.

Prečítajte si tiež:
Pozrite sa, ako vyzerá "vegánska koža". Vyrába sa z kaktusov

Pláž Juno momentálne zíva prázdnotou, a tak sa biológovia neboja, že by vajíčka mnohli byť zničené. Mláďatá korytnačiek sú ohrozené aj po vyliahnutí. Keď sa prvýkrát snažia dostať do vody, často sa zapletú do plastových odpadkov a hynú. Iba jedno z 1 000 mláďať prežije.

„Sme nadšení, že naše korytnačky prosperujú. Svet sa zmenil, ale tieto korytnačky robia to isté už milióny rokov, a to nás upokojuje. Dáva nám to nádej, že svet stále pokračuje,”

povedala pre cbs12 Sarah Hirsch z Loggerhead Marinelife Center.

Guvernér Floridy Ron DeSantis pred niekoľkými dňami opäť otvoril niekoľko štátnych pláží. Za toto rozhodnutie sa na neho zniesla vlna kritiky. Fotografie preplnených pláží v meste Miami obleteli svet. V Spojených štátoch amerických medzitým stále pribúdajú nakazení. V USA je už viac než 700 000 infikovaných, zomrelo už viac než 40 000 ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Guardian CBS12 MarineLife

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií