fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kožatka veľká do 10 rokov vyhynie: Zachrániť ju môžu len dve opatrenia

Najväčšia morská korytnačka, kožatka veľká, je v ohrození života. Populácia tohto korytnačieho druhu sa neustále znižuje. Ochranné skupiny tvrdia, že ľudstvo nemá príliš veľa času na záchranu tohto druhu. Podľa expertov stačí v priebehu najbližších desiatich rokov urobiť dve veci.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na svete existuje niekoľko zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Medzi ne patrí napríklad populácia gepardov, luskov krátkochvostých či Alky bielobradej. V roku 2018 zahynul posledný druh z populácie severných bielych nosorožcov. V ohrození je najnovšie aj korytnačka kožatka veľká. Ak ľudstvo nezačne konať už čoskoro, kožatke hrozí rovnaký scenár ako severnému bielemu nosorožcovi.

Všetko závisí od najbližších desiatich rokov

Kožatka veľká je najväčšia morská korytnačka, ktorá svoj názov dostala podľa tvrdej, gumovitej kože. Pokiaľ migruje na dlhé vzdialenosti, dokáže prejsť celý Tichý oceán. Často sa však zachytáva do rybárskych sietí, kde napokon aj uhynie. Pri súčasnom poklese kriticky ohrozeného druhu korytnačky z východného Tichého oceánu zmizne v priebehu nasledovných 60 rokov.

Skupina vedcov a organizácií zaoberajúcimi sa ochranou prírody vrátane organizácie Fauna & Flora International (FFI) varujú, že ľudstvu zostáva už len 10 rokov na to, aby podniklo kroky na záchranu kožatky. „Našou právomocou je chrániť zvieratá a zabezpečiť im podmienky, v ktorých môžu prosperovať. Dôležité ale je, aby všetci tí, ktorí majú možnosť formovať budúcnosť sveta, navzájom spolupracovali,“ uviedla Alison Gunnová, programová manažérka FFI v Amerike a Karibiku.

Prečítajte si tiež:
Diviaky vo Fukušime menia svoje správanie: Môže za to absencia ľudí

Kožatka veľká je nenahraditeľná

Kožatka veľká sa vyskytuje po celom svete. Aj keď sa jej populácie obývajúce rôzne časti oceánov považujú za jeden druh, reprodukčne sú odlišné. Korytnačky v Tichom oceáne sú riziku vyhynutia vystavené najviac. To ale neznamená, že kožatky z východného a západného Tichého oceánu sú v bezpečí. Aj v tejto časti oceánu masívne hynú. Kľúčové biotopy pre hniezdenie týchto korytnačiek sú predovšetkým v Mexiku a Kostarike, ďalšie izolované hniezda sa objavujú v Paname a tiež Nikarague. V posledných troch generáciách došlo k viac ako 90-percentnému poklesu biotopov na hniezdenie.

„Pokiaľ ide o túto populácia, je nenahraditeľná, pretože je jedinečná pre túto konkrétnu časť oceánov,“ vysvetlila Gunnová. „V súčasnosti uskutočňujeme veľa ochranných opatrení. Musíme však zlepšiť spoluprácu, ktorú už využívame, aby sme zaistili to, že sa táto korytnačia populácia navždy nestratí,“ dodala Gunnová. Kožatka veľká sa naviac stala atraktívnou pochúťkou pre ľudí. Jeden z ďalších dôvodov jej hroziaceho vyhynutia je lovenie kožatky za účelom konzumu.

Kožatka veľká do 10 rokov vyhynie: Zachrániť ju môžu len dve opatrenia
zdroj: morskezelvy.cz

Záchrana spočíva v dvoch opatreniach

Ak bude úsilie zamerané na ochranu korytnačej populácie dostatočne veľké a experti ho rozšíria predovšetkým na rizikové miesta jej výskytu, mohlo by sa túto populácia podariť zachrániť. Podľa expertov by sa korytnačia populácia dokázala stabilizovať a dokonca zvýšiť, musia však dosiahnuť dve kľúčové veci:

  1. Ročne zabrániť 200 – 260 úmrtiam kožatky veľkej v dôsledku zachytenia korytnačiek v rybárskych sieťach.
  2. Ročne vyprodukovať 7 000 – 8 000 liahní a zlepšiť ochranu hniezd a inkubačné podmienky.
Prečítajte si tiež:
Do roku 2030 bude vo vodách 53 miliónov ton plastov

Alarmujúci je aj fakt, že kožatka veľká sa z východnej časti Tichého oceánu nestráca z mesiaca na mesiac. Jej úhyn trvá niekoľko desaťročí. Od 80. rokov minulého storočia sa jej populácia znížila o neuveriteľných 90 percent. Podľa Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN sa kožatka veľká radí medzi kriticky ohrozené živočíšne druhy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj BBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií