fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

LGBTQ komunita usporiadala v Srbsku podujatie EuroPride, uskutočnilo sa napriek zákazu a vyhrážkam

Polícia sa dostala do stretov s ultrapravicovými futbalovými fanúšikmi.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.9.2022 (Webnoviny.sk) – V srbskom Belehrade sa v sobotu uskutočnilo paneurópske podujatie EuroPride napriek oficiálnemu zákazu a vyhrážkam skupín proti LGBTQ komunite.

Stovky aktivistov s dúhovými vlajkami a ich podporovatelia pochodovali centrom srbskej metropoly, ktoré uzavrela polícia a dozerali naň policajti v plnej výstroji.

Keď dav prechádzal okolo kostola, neprestajne zvonili zvony, čo bol znak ostrej opozície srbskej pravoslávnej cirkvi proti dúhovým pochodom.

Napätá atmosféra

V Belehrade bola atmosféra v sobotu napätá. Ultranacionalistickí futbaloví fanúšikovia sa dostali do stretov s policajtmi, na ktorých hádzali zábleskové granáty, kamene a svetlice. Tí ich útoky odrážali obuškami a štítmi.

Srbskí aktivisti už skôr uviedli, že hlavným dôvodom pochodu je boj za viac práv pre LGBTQ komunitu v Srbsku, vrátane zákonov, ktoré by upravovali práva partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, ako sú dedičstvo, majetok a ďalšie otázky.

Polícia tento týždeň prehliadku zakázala s odvolaním sa na riziko stretov s krajne pravicovými aktivistami. Organizátori však v sobotu uviedli, že dostali záruky od srbskej premiérky Any Brnabićovej, ktorá je lesba, že podujatie môže pokračovať.

Prečítajte si tiež:
Rusi zbombardovali centrum Charkova, z miesta hlásia päť obetí a niekoľko zranených

Bez incidentu

Brnabićová sa vyjadrila, že je pyšná, že počas celého týždňa, keď sa uskutočnilo viac ako dúhových 130 podujatí, sa nestal žiaden incident.

Na pochod v Belehrade podľa nej nasadili 5 200 policajtov, ktorí zadržali 64 ľudí. Desať policajtov utrpelo ľahké zranenia.

Krajne pravicový líder v súvislosti s pochodom vyhlásil, že premiérku by mali zatknúť a obviniť z velezrady za to, že dovolila jeho konanie.

Viac k témam: Dúhová vlajka, EuroPride, Futbaloví fanúšikovia, LGBTQ
Zdroj: Webnoviny.sk – LGBTQ komunita usporiadala v Srbsku podujatie EuroPride, uskutočnilo sa napriek zákazu a vyhrážkam © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií