fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lipšic zamietol sťažnosť poslanca Borguľu, stále je tak obvinený v korupčnej kauze Inferno

Obvinení mohli podľa prokurátora uvedenú hrozbu oznámiť polícii alebo prokuratúre. Nespravili to však.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Špeciálny prokurátor 25. augusta svojím uznesením zamietol sťažnosti obvinených R. R., P. P., P. M., poslanca NR SR Martina Borguľu za stranu Sme rodina a spoločnosti S. proti uzneseniu vyšetrovateľa NAKA, ktorým bolo obvineným vznesené obvinenie pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a iné.

V odôvodnení svojho uznesenia sa podrobne vysporiadal so sťažnostnými námietkami jednotlivých osôb, najmä s argumentáciou, že obvinení sa nedopustili korupčného konania alebo boli obeťami vydierania zo strany bývalého funkcionára NAKA. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová.

Neoznámili to polícii ani prokuratúre

„Je pravdou, že v zmysle konštantnej judikatúry sa vo všeobecnej rovine za hrozbu inou ťažkou ujmou považuje aj hrozba trestným stíhaním. Vždy však treba prihliadať na individuálne okolnosti veci, ktoré práve v posudzovanom prípade neumožňujú posúdiť konanie, z ktorého je dôvodne podozrivý M. K., ako hrozbu inou ťažkou ujmou,” uviedli v rozhodnutí.

Vyšetrovateľ NAKA podľa rozhodnutia správne v odôvodnení napadnutého uznesenia vystihol ten aspekt veci, že obidvaja mohli uvedenú hrozbu pomerne ľahko odvrátiť jej oznámením polícii, a ak jej nedôverovali, tak napr. orgánom prokuratúry.

Prečítajte si tiež:
SIAF 2022 ponúkne jeden z najlepších strojov 2. svetovej vojny aj vrtuľníky UH-60M Black Hawk (video)

„Ani jeden z nich tak neurobil. Neurobili tak dokonca ani po zmene pomerov na NAKA a ani po širokej medializácii trestného stíhania M. K. pre inú korupčnú trestnú činnosť,” uviedol špeciálny prokurátor.

Poslanec nebol pod takým tlakom

Podľa prokuratúry skutočnosť, že ani po zásadnej zmene pomerov vo vedení Policajného zboru obvinení nepodali trestné oznámenie, zásadným spôsobom spochybňuje ich obhajobné tvrdenia o obave z tzv. „odvety“.

„Zároveň je už teraz možné naznačiť, že ani hrozba inou ťažkou ujmou by poškodených pri trestnom čine vydierania nezbavovala trestnej zodpovednosti za podplácanie. Uvedené úvahy o podozrení zo zavinenia formou nepriameho úmyslu pri prečine podplácania platia s prihliadnutím k okolnostiam prípadu ešte viac u obvineného M. B., ktorý nebol zďaleka pod takým eminentným tlakom priamo hroziacej ujmy, mohol konanie, ktoré vnímal ako vydieračské oznámiť, mohol tak urobiť po strate funkcie M. K. a širokej medializácii jeho trestného stíhania (a jeho vzatí do väzby). Navyše podľa vlastných slov si nebol vedomý nejakého protiprávneho konania,” dodal v rozhodnutí špeciálny prokurátor.

Prečítajte si tiež:
Generálna prokuratúra zrušila obvinenie exministra Kažimíra, použila paragraf 363 (video)

Viac k témam: Inferno – 8. kruh, Korupcia, Súdy, Úplatky, Zamietnutie sťažnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Lipšic zamietol sťažnosť poslanca Borguľu, stále je tak obvinený v korupčnej kauze Inferno © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií