fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najskôr San Francisco, teraz Mexiko. Plastom postupne odzváňa, ako prvé odstránia plastové tašky

Máte tip? napíšte nám mailom

Naša závislosť od plastov dosahuje vrchol. Všade, kam sa pozrieme, samý plast. Je potrebné s tým niečo robiť.

Hovoria si to aj mestá, ktoré sa snažia presadzovať zákony na obmedzenie používania plastov a ich dodávok z iných krajín. Nedávno to bolo San Francisco, ktoré ešte v roku 2014 zakázalo predaj plastových tašiek a plastovej penovej výplne. V súčasnosti sa k nim pridajú i plastové fľaše. Za nerešpektovanie hrozia pokuty do výšky 1000 dolárov.

K San Franciscu sa pridalo i Mexiko

Na štvrtkovom hlasovaní sa zúčastnilo 51 poslancov. Všetci okrem jedného, ktorý sa zdržal hlasovania, boli za. Hlasovali za zachovanie životného prostredia, zmenu klímy, ekologickú ochranu a ochranu zvierat. Cieľom je, aby od roku 2020 výrobcovia a priemyselné odvetvia postupne nahrádzali jednorazové plastové výrobky biologicky rozložiteľnými. Plánujú začať plastovými taškami a pokračovať jednorazovými plastovými taniermi, pohármi a príborom.

Zákaz plastových tašiek v Mexiku nadobudne účinnosť v decembri 2020, po ňom by v januári 2021 mal nasledovať zákon o zákaze plastových slamiek, riadov, balónov a iných produktov na jedno použitie, píše sa na spravy.pravda.sk.

Podľa ministerky životného prostredia Mariny Robles García je toto opatrenie nevyhnutné, aby motivovalo podniky k prechodu na ekologickejšie výrobky a aby sa tak znížilo množstvo odpadu, ktoré mesto produkuje.

Prečítajte si tiež:
Chodci vs. električky 0:1 – Česi chcú zabrániť nehodám drsnou kampaňou

Pevne veríme, že túto iniciatívu budú nasledovať i ďalšie mestá a plastom čoskoro nadobro odzvoní. O ďalších novinkách z tejto oblasti vás budeme priebežne informovať.

Zdroj: upsocl.comspravy.pravda.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií