fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minister Naď rokoval s kolegom z Čiernej Hory, témou bola modernizácia armád oboch štátov

Dôvodom rokovania boli časté kybernetické útoky v krajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes rokoval so svojím rezortným kolegom z Čiernej Hory Raškom Konjevičom. Témou rokovaní bola modernizácia armád, spoločný výcvik bojových jednotiek, pomoc Ukrajine, ako aj kybernetické útoky, ktoré zažíva najmä Čierna Hora.

Snahy o prevrat v krajine

Rusko sa pokúsilo v Čiernej Hore o štátny prevrat v roku 2016. Ruská federácia v oboch našich krajinách robí aktivity, ktoré smerujú k zmene politického smerovania, snaží sa ovplyvňovať naše dianie napríklad konšpiračnými médiami. Čierna Hora si to užila prostredníctvom kybernetických útokov,” povedal na tlačovej besede Naď.

Čiernohorský minister obrany nechcel špecifikovať, kto je zodpovedný za kybernetické útoky.

Motív útokov

Čierna Hora bola zopárkrát pod veľkým útokom. Môžem povedať, že viaceré členské štáty robia vyšetrovanie, aby sa zistilo, kto za tým bol. Vyšetrovanie stále prebieha. My si však myslíme, že vieme, kto by mohol mať politický motív,” povedal Konjevič.

Podľa Jaroslava Naďa vinníka môžeme hľadať v Rusku. „V tom istom čase prebiehali kybernetické útoky vo viacerých krajinách vrátane SR. Je za tým organizácia, ktorá slúži Ruskej federácii,” dodal minister.

Prečítajte si tiež:
Americkí odborníci pravdepodobne prišli na to, kto môže za smrť palestínsko-americkej reportérky

Rozvoj spolupráce

Obaja ministri uviedli, že majú snahy rozvíjať bilaterálne vzťahy. „Hovorili sme o modernizácii, aby sme znižovali závislosť od ruskej techniky. Hovorili sme aj o priamej spolupráci, hlavne výcvikoch, prostredníctvom kurzov vojenskej akadémie alebo vojenských cvičení. Možností je viac. Na budúci rok si spíšeme konkrétne projekty,” informvoal Naď.

Čiernohorský minister na záver dodal, že vstup do Severoatlantickej aliancie bol veľmi dôležitým rozhodnutím a zdôraznil, že je nevyhnutné, aby si Európska únia všímala západný Balkán, keďže je to zraniteľný región a o jeho destabilizáciu majú silný záujem tretie strany.

Viac k témam: Bilaterálne vzťahy, Kybernetické útoky
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Naď rokoval s kolegom z Čiernej Hory, témou bola modernizácia armád oboch štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií