fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V minulosti mohli byť čarodejnice už aj teenagerky

Máte tip? napíšte nám mailom

O existencií čarodejníc teenagerkách napovedá posledný nález v Taliansku. Ako vieme, v stredoveku mali čarodejnice naozaj rýchly, drsný a neľútostný koniec, nehľadiac na ich vek.

Taliansky archeológovia nedávno odkryli pozostatky mladej čarodejnice. Je možné, že dievča žilo medzi 10. a 15. storočím. Onedlho bude ale možné zistiť presné datovanie, pretože výskumníci použijú aj metódu rádio karbónovou metódou. Teenegerka mala 15 až 17 rokov. Spálili ju niekde v okolí buď zaživa alebo takmer hneď po smrti. Potom ju hneď pochovali v lokalite San Calocero v meste Albenga, ktoré leží na pobreží Ligurského mora. Je súčasťou Talianskej riviéry.

Upálené dievča pri pohrebe, doslovne, zahodili do jamy a jej hrob zaťažili ťažkými kameňmi. Je preto aj zrejmé, že sa jej báli dokonca aj po smrti. Je možné, že sa desili aj toho, že by mohla vstať z mŕtvych a potrestať tých, ktorí jej ublížili a usmrtili.

Dnes už asi čarodejníc teenageriek nie je na svete mnoho. Každopádne je isté, že v Európe už upálené nebudú, prinajmenšom niekoľko desiatok rokov. Toto je najmä len jeden z mnohých prípadov upálenia. Vo svete bolo upálených nespočetne veľa žien, o ktorých sa hovorilo, že boli čarodejnice. To či to bola pravda, vedeli len oni samé. Prevláda názor, že väčšina z týchto žien či ešte len dievčat bolo len nepohodlnými doplnkami nejakej väčšej domácnosti. Ak už sa chcel niekto niekoho zbaviť, stačilo narafičiť jednoduchú lesť a obviniť ho z čarodejníctva. Prípadne sa hovorí, že to bol rovnako obľúbený spôsob zbavovania sa ľudí, ktorí neboli “za jedno” s cirkvou. Dovolili si odporovať kňazom či biskupom, tak museli  niesť následky. Aj keď, bohužiaľ, neprávom.

Prečítajte si tiež:
Geniálna hra s tieňmi: Umelec pomocou nich tvorí zábavné a milé obrázky!

Zdroj: LiveScience
Obrázky: 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií