fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár, bývalá dvojka na PPA Partika vinu odmietol

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa prokuratúry trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.9.2022 (Webnoviny.sk) – V Banskej Bystrici na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v stredu pokračuje hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Dobytkár.

Kropil priznal čiastočnú vinu

Svoju výpoveď dopĺňa obžalovaný bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír Partika, ktorý svoju vinu popiera.

Reaguje na výpoveď hlavného obžalovaného veterinára Ľubomíra Kropila v súvislosti s tabuľkami, ktoré boli zaistené pri jeho domovej prehliadke. Upozornil, že úvedené sumy nesedia s obžalobou a ani počty projektov nie sú v súlade s počtami skutkov v obžalobe.

Počas júnového pojednávania čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania hlavný obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Výpovede pod nátlakom

Obžalovaný Kropil sa obhajoval tým, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na PPA. Ľubomír Kropil vo svojej výpovedi tiež konštatoval, že jeho výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave. Vypočutí boli aj Martin Kvietik a Ľubomír Partika, pričom obaja popreli skutky, z ktorých sú obžalovaní.

Na pojednávaní v máji priznal vinu vo všetkých skutkoch obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Prečítajte si tiež:
V kauze vraždy Kuciaka je vytýčených 16 pojednávaní až do januára, vypočuť chcú opäť aj exsiskára Tótha

Vyhlásenie obžalovaného o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného.

Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Ľubomír Kropil nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Zločiny z prijímania úplatku

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov.

Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s PPA čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Najväčšia korupčná kauza

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán.

Prečítajte si tiež:
Spoločnosť YIT Slovakia zorganizovala Víkend bratislavských dvorov a predstavuje manuál, s ktorým si svoj dvor môže zveľadiť ktokoľvek

Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur.

Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Súdy, úplatkárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár, bývalá dvojka na PPA Partika vinu odmietol © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií