fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvyšší súd sa opäť bude zaoberať odvolaním expolicajta z káuz Očistec a Judáš

Špecializovaný trestný súd uložil Mariánovi K. v marci tohto roku úhrnný trest 11 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 24. novembra verejné zasadnutie, na ktorom sa má zaoberať odvolaním bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána K.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade uznal v marci tohto roku obžalovaného za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Väzenie aj prepadnutý majetok

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián K., ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš sa proti verdiktu odvolal.

Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Obžalovaný na súde na konci januára tohto roku prehlásil, že pri obidvoch skutkoch, ktoré sa mu kladú za vinu, sa cíti nevinný.

Poprel svoju vinu

Podľa prokurátora malo v prvom skutku ísť o úplatok 50-tisíc eur, ten bol rozdelený na dve časti, z ktorých jednu mal dostať obžalovaný. V druhom skutku si mal podľa obžaloby Marián K. nechať z 200-tisíc eur dve tretiny.

Prečítajte si tiež:
Bošnáková a Galbavý sa dohodli, že na post primátora Trnavy bude vo finále kandidovať len jeden z nich. Kto to bude?

Hoci Marián K. svoju vinu poprel, predtým v prípravnom konaní pripustil, že dostal od bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka v prvom prípade 20-tisíc eur a v druhom 50-tisíc eur.

Obvinil prokurátorov

Obžalovaný mal predtým prispôsobiť uznesenie, v ktorom figuroval Štefan Ž., rodinný príslušník vtedajšieho ministra Petra Ž., aby menovaný nebol obvinený. V druhom skutku mal tiež ovplyvniť vyšetrovanie v inom prípade. Financie mal Marián K. minúť na svoje potreby, ale ako uviedol, nevedel, za čo ich dostal.

Marián K. sa do povedomia dostal aj tým, že prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu obvinil z nátlaku a vyhrážok. Neskôr sa im však ospravedlnil s tým, že šlo o nepravdivé tvrdenia.

Viac k témam: Akcia “Judáš”, Kauza Očistec
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd sa opäť bude zaoberať odvolaním expolicajta z káuz Očistec a Judáš © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií