fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Namiesto košieľ rúška: Slovenská fabrika ich denne vyrobí až 20-tisíc

Spoločnosť, ktorá bežne šije košele, kvôli koronavírusu prechádza okamžite na nový výrobný program. Objednali najkvalitnejší materiál, aby mohli šiť rúška, ktorých máme v krajine značný nedostatok. Denne by mali vyrobiť a dodať až do 20-tisíc kusov ochranných rúšok.

Máte tip? napíšte nám mailom

Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini už v pondelok (9. 3.) na brífingu po stretnutí s predstaviteľmi veľkých priemyselných podnikov informoval, že rúška chrániace dýchacie cesty proti novému koronavírusu by mala vyrábať v SR Zornica v Bánovciach nad Bebravou.

 ,,Konštatovali sme, že v Európe pretrváva akútny nedostatok ochranných prostriedkov. Som veľmi rád, že sa nám ozval slovenský výrobca. Z Bánoviec nad Bebravou prišla správa, že vo fabrike Zornica, ktorá vyrába košele, okamžite prechádzajú na nový výrobný program a po veľmi rýchlej certifikácii sú na slovenský trh schopní dodávať až do 20 000 kusov ochranných rúšok denne,” spresnil.

Podľa Pellegriniho: ,,Je to dobrá správa, ktorú veľmi pozitívne vnímajú aj najväčší zamestnávatelia, pretože pravdepodobne tak oni, ako aj Správa štátnych hmotných rezerv SR veľmi radi siahnu po tomto výrobku. Určite očakávame ešte nejakú regulovanú a rozumnú cenu. Nebudeme tak v rukách nejakých priekupníkov alebo tých, ktorí chcú na vzniknutej situácii zarobiť,” dodal predseda vlády.

Prvý odevný závod v Bánovciach nad Bebravou pre koronavírus mení výrobný program

,,Máme všetky potrebné certifikáty, v utorok dopoludnia sme vybavili dodávku materiálu, ktorý je certifikovaný a ktorý príde zajtra (v stredu 11. marca) v množstve na výrobu 1 250 000 kusov rúšok a na budúci týždeň príde ešte väčšie množstvo rúšok. Tento materiál je absolútnou špičkou, pretože obsahuje strieborné vlákna. Čiže obsahuje nielen tie prvotné jednoduché ochranné prvky, ale bráni ďaleko lepšie a aktívnejšie prieniku vírusu do ľudského tela. Sme na najvyššom stupni ochrany ľudského zdravia,” uvádza riaditeľ fabriky.

Od stredy odevný závod v Bánovciach nad Bebravou pre koronavírus mení výrobný program a spúšťa veľkú výrobu.  Nebudú sami a možno sa k nim pridajú aj ďalšie textilné firmy na Slovensku. Bánovská textilka aj kvôli tejto situácii odvrátila prepúšťanie zamestnancov.

Zornica je najväčším výrobcom pánskych košieľ na Slovensku

Prvý odevný závod v Bánovciach nad Bebravou sa postavil v roku 1943. Postavila ho firma Trikota z Banskej Štiavnice (vznikla v roku 1940) a vyrábala sa v ňom trikotáž a pletený tovar.

Majitelia Trikoty J. Lőwy-Lánsky, MUDr. J. Slugeň a V. Schultz odkúpili od mesta rozostavaný závod po českej firme Pantof – Praha (tá prišla po Mníchovskej dohode v roku 1938 o možnosť podnikať na Slovensku) za 1 300 000 korún. Dostavba stála ďalších 700 000 korún. Trikota začala v Bánovciach nad Bebravou prevádzku v roku 1943 so 150 zamestnancami. Väčšinou išlo o nekvalifikované ženy, priemerný zárobok bol okolo 500 korún. K rozšíreniu výroby došlo v roku 1944 po celkovej dostavbe výrobných priestorov. Závod vtedy zamestnával 205 robotníkov a 15 úradníkov.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo 3 179 osôb pozitívne testovaných a 120 úmrtí

Po druhej svetovej vojne

Po druhej svetovej vojne bol závod na základe dekrétu prezidenta republiky č. 100/1945 Zb. znárodnený. Organizačne bol pričlenený k národnému podniku (n.p.) Slovenka so sídlom v Turčianskom sv. Martine. Bánovecká prevádzka bola označovaná ako závod 10 Trikota Bánovce nad Bebravou. Trikotáž sa v ňom vyrábala do roku 1949. Potom bola výroba aj so strojovým zariadením presunutá do novovytvoreného podniku Trikota vo Vrbovom a Bánovce sa preorientovali na výrobu bielizne z tkanín. Po ustálení tejto výroby bol závod premenovaný na Závody na bielizeň, národný podnik, Bánovce nad Bebravou. Pričlenili k nemu aj závody v Bytči, Bratislave, Trnave a závod v Piešťanoch (rok 1951).

Vyhláškou ministerstva priemyslu č. 444 z 12. januára 1950 bol zriadený národný podnik Zornica, výroba bielizne so sídlom v Košiciach. V októbri 1950 dostal vedúci výroby Zornice, Jaroslav Dvořáček, poverenie na dočasné vedenie organizačných prác pre zriadenie nového národného podniku so sídlom v Bánovciach nad Bebravou. Podnik s názvom Bebrava závody na bielizeň mal vzniknúť k 1. januáru 1951. Nakoniec k tomu nedošlo, pretože minister ľahkého priemyslu schválil v Prahe 14. júla 1951 zmenu sídla národného podniku Zornica – výroba bielizne Košice na Bánovce nad Bebravou (s účinnosťou od 1. júla 1951). Tento dátum možno považovať za oficiálny vznik podniku Zornica, národný podnik Bánovce nad Bebravou. Do roku 1958 mala Zornica vždy iba dočasné vedenie, 9. decembra 1958 sa prvým riaditeľom n.p. Zornica stal Pavol Jombík, ktorý ho dočasne viedol od roku 1955.

Zornica vyrábala aj bielizeň

Bánovecký závod Zornice sa špecializoval na výrobu mužských a chlapčenských košieľ a rozhaleniek, mužských a ženských pyžám, detských súprav, ženských šatových záster a posteľnej bielizne. V roku 1954 k nemu pričlenili závod v Nitrianskom Pravne, 1957 závod v Nitrianskom Rudne a nakoniec v roku 1961 pribudli ešte závody v Tisovci s prevádzkou Klenovec. Závod v Bytči bol v roku 1958 organizačne pričlenený k Makyte, n.p., Púchov.

Prečítajte si tiež:
Pribudlo 3 041 nových prípadov koronavírusu a 82 úmrtí

V auguste 1969 sa upravil názov podniku na Zornica národný podnik, výroba bielizne a odevov, Bánovce nad Bebravou. Predmetom podnikania sa stala výroba detskej, ženskej a mužskej osobnej bielizne, bielizne, odevov, pletiarskych výrobkov a výrobkov rôzneho výstrojného a športového odievania z bavlny a syntetických látok a všetkých druhov striže, ako aj odpredaj týchto výrobkov vo vlastných predajniach.

Stredisko pracujúceho dorastu

Pri závode Zornica založili v roku 1950 Stredisko pracujúceho dorastu (neskoršie Stredné odborné učilište odevné). V rámci sociálneho programu vybudoval závod v roku 1955 podnikovú ubytovňu, v roku 1959 pribudol pre učnice internát. V tom istom roku bola dobudovaná administratívna budova podnikového riaditeľstva, ktorá slúžila aj ako sklad materiálu. Keďže dopyt po výrobkoch prevyšoval výrobné kapacity, začalo sa v roku 1960 s výstavbou nového závodu. Do prevádzky ho odovzdali v roku 1964. Takisto sa pristúpilo k výstavbe nového učňovského strediska a internátu. Škola s internátom bola dobudovaná v roku 1969.

V závode pracovalo až 1 500 zamestnancov

Kým v roku 1949 pracovalo v závode 1 009 zamestnancov, v roku 1979 to bolo 1 500. V celom národnom podniku pracovalo okolo 4 500 ľudí. Deväťdesiat percent tvorili ženy. Výška priemernej mzdy bola v tomto období 1 461 Kčs. Zornica, n.p., šila do roku 1958 hlavne pre domáci trh. Postupne si podnik získaval dobré meno a prikročil k získavaniu odbytu na zahraničnom trhu. Od roku 1958 začal s vývozom do Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Pre kapitalistické štáty začal vyrábať v roku 1964.

Chata aj kúpalisko

V rámci sociálneho programu vybudovala Zornica pre svojich zamestnancov chatu s kúpaliskom v doline Striebornica pri Uhrovci (1965 – 1967). Od roku 1959 začal pri podniku pracovať závodný klub ROH (Revolučné odborové hnutie), ktorý zastrešoval činnosť mládežníckeho divadelného súboru – Bagarov divadelný súbor, tanečný orchester, bábkový súbor, spevokol a ďalšie krúžky. V roku 1964 vznikla pri podniku Telovýchovná jednota Iskra, v roku 1968 sa zlúčila s ďalšími športovými klubmi v meste a premenovala sa na TJ Slávia Zornica Bánovce nad Bebravou. V roku 1990 sa z národného podniku Zornica stal štátny podnik (š.p.). V roku 1996 sa Zornica š.p. pretransformovala na súkromnú akciovú spoločnosť (a.s.) Zornica Banko Fashion.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií