fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebezpečná citová závislosť: Ako sa z nej dokážete vymaniť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Závislostí v posledných rokoch pribúda. Nemusia byť len na omamných látkach alebo veciach. Citová závislosť je veľmi nebezpečná, pretože človek neničí len seba, ale aj ľudí, ktorých miluje.

Citová závislosť je strach z opustenia

Možno sa to stalo aj vám. Spoznali ste niekoho nového, bezhlavo ste sa zamilovali a začali ste spriadať spoločnú budúcnosť. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé  a vzniklo tak nejedno manželstvo. Problém sa začína niekde inde. Závislí ľudia pociťujú prázdnotu, niečo im chýba. Citová závislosť v partnerskom vzťahu je cestou do záhuby. Odborníci totiž tvrdia, že citovo závislý človek dokáže zmeniť svoju osobnosť pri každom novom partnerovi. Túži iba po jednej veci – chce,  aby s ním bol partner spokojný, pretože sa neuveriteľne bojí rozchodu. Myšlienka, že by ho jeho partner opustil, mu spôsobuje panický strach a ten ho vedie k tomu, že sa začne vo všetkom prispôsobovať.

citová závislosť
pixabay.com

Keď nedokážete byť šťastný

Citová závislosť spôsobuje, že človek nevie byť šťastný sám so sebou. Potrebuje svojho partnera, aby ho to naučil. Citovo závislý človek potrebuje šťastie toho druhého. Rovnováha vo vzťahu sa narušuje a s najväčšou pravdepodobnosťou sa pomaly blíži ku koncu. S týmto problémom sa najčastejšie stretávajú jedinci s nízkym sebavedomím. Citová závislosť ho ešte znižuje a prináša pocit úplnej bezcennosti. Môže to znieť naozaj hrozne a len veľmi ťažko sa dá predstaviť, aké náročné to musí byť. Dôležité je uvedomiť si, že každý problém má riešenie a nesmie sa odkladať, aby nedošlo ešte k horšej situácii. Vyhnite sa manipulácii, hysterickým scénam, otravným a častým telefonátom alebo neustálej kontrole sociálnych sietí. Dá sa to aj inak.

Prečítajte si tiež:
VIDEO, ktoré šokuje! Nad vrchom Mount Everest sa objavilo UFO. Je skutočné alebo ide o fejk?

Ako sa dokážete vymaniť z citovej závislosti

Prvým krokom je pochopiť, že niečo nie je v poriadku. Nie je to jednoduché a bude to chcieť dostatok času, ale tá zmena bude stáť za to. Máte pocit, že ste na niekom citovo závislí a neviete bez neho žiť? Skúste sa venovať sami sebe. Pochopte svoje myšlienky a túžby, choďte von so svojimi priateľmi, venujte sa svojim koníčkom. Postavte seba na prvé miesto a robte to, čo vás naplní spokojnosťou. Nemusíte predsa robiť všetko so svojím partnerom. Upravte svoje očakávania tak, aby boli reálne. Žiadne vzdušné zámky ani prehnané sny s partnerom. Ak si stanovíte svoje hranice a budete vedieť povedať nie, nájdete pokoj a pohodu. Nie je hanbou poprosiť o pomoc odborníka. Pomôže vám nájsť príčiny vašich závislostí a nájdete cestu, ako sa ich zbaviť. Nerobíte to pre nikoho iného, len pre seba. Váš život by ste mali prežiť najlepšie, ako viete a nebáť sa toho, že by šťastie záviselo na niekom inom. Citová závislosť nie je riešenie.

Prečítajte si tiež:
Hrôza! Úchylný telocvikár bol obvinený z viacnásobného znásilňovania! Maloletá tínedžerka sa priznala, že mali styk viac ako 40-KRÁT!

Prečítajte si tiež:

Moderné závislosti, ktoré nás ničia zo dňa na deň: Ktorou trpíte vy?

Zdroj: damskajazda.sk  eduworld.sk  dennikn.sk  idnes.cz vitalia.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií