Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Závislosť od hrania digitálnych hier je po novom oficiálnou chorobou

Závislosť od hrania digitálnych hier pridala Svetová zdravotnícka organizácia do zoznamu globálne uznaných chorôb. Urobila tak v júni 2018.

Závislosť nájdeme ako chorobu definovanú v oficiálnom zozname Medzinárodnej štatistickej klasifikácie chorôb a súvisiacich zdravotných problémov (ICD-11). Po novom je tak v oficiálnom zozname porúch spôsobených návykovým správaním rovnako ako napríklad aj závislosť od hazardných hier. Hoci chorobu pridala do zoznamu WHO v júni minulého roka, účinnosť nadobudne až prvého januára 2022.

Organizácia chorobu oficiálne charakterizuje ako: „… zhoršenú kontrolu nad hraním, pričom stúpa priorita hier, teda ak majú hry prednosť pred inými životnými záujmami a každodennými činnosťami, a ak hráč pokračuje alebo stupňuje toto svoje správanie aj napriek negatívnym dôsledkom.“

Podľa WHO choroba narúša štruktúru správania človeka a je dostatočne závažná na to, aby viedla k výraznému poškodeniu osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, pracovných alebo iných dôležitých oblastí.

závislosť
Zdroj: pexels.com

Čo spôsobuje závislosť a ako sa prejavuje?

Frekvencia hrania hier, množstvo času stráveného týmito aktivitami, zanedbávanie iných činností a priorít, rizikové správanie spojené s hraním hier alebo jeho kontextom, nepriaznivé dôsledky hier či kombinácia všetkého vyššie vymenovaného. To všetko sú faktory, ktoré môžu spôsobiť závislosť.

O chorobu ide v prípade offline aj online hrania. Na to, aby bola pacientovi určená diagnóza, musí vykazovať vyššie uvedené správanie po dobu najmenej 12 mesiacov. Existujú aj výnimky, a to v prípadoch, ak sú príznaky závislosti veľmi intenzívne.

závislosť
Zdroj: pexels.com

Videoherný priemysel sa búri

Zástupcovia globálneho videoherného priemyslu z USA, Európy, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Kórey, Južnej Afriky a Brazílie požiadali WHO, aby svoje rozhodnutie zmenila. Podľa portálu Techradar zástupcovia vo verejnom vyhlásení tvrdia, že rozhodnutie zahrnúť závislosť od videohier do oficiálnych chorôb nie je založené na dostatočne spoľahlivých dôkazoch.

Združenie Global Video Game Industry Association tvrdí, že WHO dosiahla svoj záver bez dohody akademickej komunity. Upozornili tiež, že: „Dôsledky dnešného konania by mohli byť ďalekosiahle, neúmyselné a na úkor tých, ktorí potrebujú skutočnú pomoc.“

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií