fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Moderné závislosti, ktoré nás ničia zo dňa na deň: Ktorou trpíte vy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Časy sa menia a s nimi aj problémy, s ktorými zápasíme. Moderné závislosti už dávno nie sú iba o alkohole, drogách alebo hazardných hrách . Čoraz viac nás trápia rôzni iní démoni.

Workoholizmus

Závislosť na práci je civilizačným ochorením. V čase, keď sa od nás vyžadujú excelentné výkony a odmeny dostávajú tí najlepší, podľahnú niektorí šialenému pracovnému tempu. Snažia sa pracovať omnoho viac, ako ostatní, v práci trávia celé hodiny, neberú si dovolenky a s rodinou trávia minimum času. Aby im nič neušlo, nemajú problém v práci aj nocovať a skoro ráno začína celý kolobeh od začiatku. Práca nepohlcuje len čas a energiu, ale aj zdravie a workoholici si svoj problém uvedomia vtedy, keď sa niečo stane. Moderné závislosti sa nevyhýbajú mužom ani ženám.

Závislosť na plastikách

Patrí medzi moderné závislosti, ktoré trápia ženy aj mužov. Príčiny, ktoré ich vedú k plastickým operáciám, je niekoľko. Kým niektorí sa snažia ostať silou mocou mladí, iní sa chcú zbaviť nejakej nedokonalosti. Čoraz častejšie sa stretávame s tým, že ľudia podstupujú plastické operácie, aby sa podobali na svojich obľúbených hercov, spevákov alebo rozprávkové postavičky. To, čo sa začína jednou operáciou, pokračuje ďalšou a ďalšou, až nad tým nakoniec postihnutá osoba stráca kontrolu a výsledky sa už niekedy nedajú opraviť.

Prečítajte si tiež:
Vyzerá to ako obyčajná cestná ochranná bariéra. Avšak, keď uvidíte, čo dokáže, budete užasnutí

Závislosť od nakupovania

Príde čas výpredajov a do obchodov sa vrhnú stovky žien, ktoré hľadajú svoje vysnívané kúsky. Skrine, šatníky, botníky praskajú vo švíkoch, ale stále sa nájde niečo nové, čo potrebujú. Nie je to však len o oblečení, ale o nakupovaní všetkých vecí, ktoré sú vlastne zbytočné. Niekedy si tým ľudia liečia svoje trápenie, snažia sa urobiť si radosť alebo zahnať nepríjemné myšlienky. Tejto mánii prepadávajú muži i ženy a výsledkom je obyčajne množstvo vyhodených peňazí za veci, ktoré sa nikdy nevyužijú.

závislosť
Zdroj: Pixabay.com

Závislosť na počítači

Do tejto kategórie môžeme zahrnúť počítačové hry, internet  i chatovanie a online zoznamky. Spočiatku to môže vyzerať celkom nevinne a človek vo svojom voľnom čase strávi príjemné chvíle na počítači. Minúty sa však menia na hodiny a ľudia dokážu sedieť dlhé hodiny pri rôznych hrách alebo flirtovaním s celkom neznámymi ľuďmi. Výsledkom môžu byť zdravotné problémy, problémy s nadväzovaním normálnych vzťahov a rovnako sa môžu dostaviť aj abstinenčné príznaky.

Závislosť na smartfónoch a sociálnych sieťach

Keď pôjdete najbližšie po obchodnom centre alebo budete v kaviarni, obzrite sa okolo seba. S najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte skupinky ľudí, v ktorých väčšina drží v ruke smartfón a niečo usilovne hľadá alebo píše. Čoraz viac ľudí sa musí každú chvíľku pozerať na svoj telefón, aby im náhodou nič neutieklo a kontrolujú ho aj večer pred spaním alebo hneď po zobudení. Kým s normálnou komunikáciou majú veľký problém, písanie cez správy ich zabaví na dlhé hodiny.

Prečítajte si tiež:
Test farbosleposti: Zisti, ako sa je na tom tvoj zrak!
moderné závislosti
Zdroj: Pixabay.com

Závislosť na cukre

Cukor je súčasťou našej potravy a je dôležitý pre správne fungovanie nášho organizmu. Ak sa konzumuje v správnej dávke, nie je to žiaden problém. Ten nastáva vo chvíli, keď je konzumácia cukru veľmi veľká a telo si na to zvykne. V okamihu, ako cukor chýba, môžete pocítiť klasické abstinenčné príznaky, ktoré zmiznú až po nejakej sladkej nádielke.

Moderné závislosti
Zdroj:Pixabay.com

Závislosť na cvičení

Všeobecne platí, že aj dobrého veľa škodí. Medzi moderné závislosti patrí aj tá na cvičení. Všetko sa začína tým, že chcete spraviť niečo pre svoje zdravie a zlepšiť kondíciu. Z televízie i časopisov sa na nás pozerajú vyšportovaní a štíhli ľudia, ktorí udávajú trendy. Zdravý životný štýl sa ale razom môže zmeniť na nebezpečnú závislosť. Človek si nedokáže predstaviť deň bez cvičenia, prichádza o priateľov, čas s rodinou a v neposlednom rade si môže ublížiť aj fyzicky.

Prečítajte si tiež:

Závislosť na smartfónoch je čoraz väčšia a tieto ilustrácie to dokonalo zachytávajú. Vidíš sa v nich aj ty alebo patríš k tým, ktorí dokážu žiť aj bez inteligentného mobilu?

Zdroj: Aktuality.sk, Wanda.sk, Zena.pravda.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií