fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevada odmietla „násilnú rétoriku“, Demokrati si udržia kontrolu v americkom Senáte (foto)

Demokrati budú mať minimálne 50 kresiel v Senáte vďaka víťazstvu v Nevade.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.11.2022 (Webnoviny.sk) – Demokratická strana si udrží v americkom Senáte kontrolu. Senátorka Catherine Cortez Masto z Nevady si totiž podľa projekcií výsledkov kongresových volieb udrží pozíciu a porazí republikánskeho konkurenta Adama Laxalta, ktorý podporoval niekdajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Výsledky predstavujú najlepší výkon úradujúcej strany počas kongresových volieb v polovici štvorročného funkčného obdobia prezidenta za 20 rokov, informuje spravodajský portál BBC.

Odmietli “násilnú rétoriku”

Demokratický americký prezident Joe Biden sa v súvislosti s výsledkami vyjadril, že je neuveriteľne potešený a je načase, aby sa republikáni rozhodli, „kým sú“.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer zas poznamenal, že výsledky ukazujú, že Američania odmietli „násilnú rétoriku“ Republikánskej strany.

Rozhodne Georgia

V Senáte majú teraz demokrati 50 kresiel a republikáni 49. O konečnom zostavení rozhodne decembrové druhé kolo volieb v štáte Georgia. V prípade, že by vyhrali republikáni a kreslá by boli rozdelené rovnomerne, rozhodujúce slovo by mala viceprezidentka Kamala Harris.

Republikáni však stále môžu dostať pod kontrolu Snemovňu reprezentantov, keďže hlasy z utorkových volieb v niektorých okrskoch ešte stále rátajú. Ak republikáni získajú väčšinu v Snemovni, naruší to Bidenovu schopnosť prijímať zákony.

Prečítajte si tiež:
Donald Trump mladší sa stretol s výborom vyšetrujúcim útok na Kapitol, videli ho v zákulisí zhromaždenia

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Kongresu USA 2022 (fotografie)

Viac k témam: Demokrati, Republikáni, Voľby do amerického Kongresu, Výsledky
Zdroj: Webnoviny.sk – Nevada odmietla „násilnú rétoriku“, Demokrati si udržia kontrolu v americkom Senáte (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií