Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nie ste introvert ani extrovert? Možno ste nový typ osobnosti – ambivert

S pojmami ako introvert a extrovert sa stretnete v mnohých učebniciach psychológie i príručkách. Ich charakteristika je teda pomerne známa, ale čo si treba predstaviť pod pojmom ambivert?

Pokračovanie pod reklamou

Kto je to ambivert

Ak by sme to mali povedať veľmi zjednodušene, tak je to niekto medzi introvertom a extrovertom. Vedci sa vyjadrili jednoznačne – na svete je len veľmi málo ľudí, o ktorých  by sa dalo povedať, že sú buď čistí extroverti, alebo introverti. Tieto dva typy sa stroho škatuľkovali, a tak nebol priestor na žiadne iné interpretácie. V minulosti ambivert ako typ osobnosti neexistoval, ale skupina psychológov tvrdí, že väčšina ľudí spadá práve do tejto kategórie. Popularitu získal až v roku 2013, kedy ho odborníci uznali za reálny typ osobnosti. Veľa pozornosti sa mu venovalo v magazíne Psychological Science. Ak ste mali vždy problém určiť, aký typ osobnosti ste, možno sa nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Zlatá stredná cesta

Stáva sa vám, že niekedy máte chuť ísť na párty s priateľmi, ale inokedy by ste sa len osamote schúlili pod deku? Pohybujete sa medzi introvertom a extrovertom, o tom niet najmenších pochýb. Hľadajú rovnováhu vo všetkom okolo seba. To je na ich živote pozitívne, pretože zvládajú spoločnosť aj samotu, a tak ich nič neprekvapí. Vedia sa prispôsobiť okolnostiam a rozhodujú sa podľa toho, ako sa momentálne cítia. Platí, že naozaj neľutujú minulosť, lebo v tej chvíli urobili všetko tak, ako to cítili. To je dnes umenie.

Ak nie ste introvert ani extrovert, možno ste nový typ osobnosti ambivert
Pixabay.com

Ambivert je zaujímavý

Ambivert v sebe ukrýva niečo z extroverta aj introverta. Jeho život je tak nielen nepredvídateľný, ale tiež zaujímavý a dobrodružný. Nenechá sa ľahko ovplyvniť svojím okolím a rád sa vrhne  do nových vecí. Ambivert môže byť v jeden deň dušou kolektívu, aktívny a zvedavý a na druhý deň nepovie jediné slovo. Aj o tom je ich zvláštne krásny svet.

Pokračovanie pod reklamou

Nie vždy je to ružové

Povedzme si to úprimne, každý z nás má nejaké muchy a ambivert nie je výnimka. K jednej z nich  patrí napríklad nerozhodnosť. V jednej chvíli by chceli obe možnosti, a tak tuho premýšľajú, čo uprednostniť. Sú veľmi empatickí, čo je pekná vlastnosť. Horšie je, ak sa do niečej kože vcítia až príliš, potom trpia problémami danej osoby. Svoje emócie na verejnosti  vyjadrujú len veľmi zriedka, ale niekedy zasa túžia po všetkej pozornosti. Vyhovieť im tak vôbec nemusí byť jednoduché.

https://www.instagram.com/p/B4x-OzFpGM3/

Prečítajte si tiež:

Introverti nie sú vôbec takí, ako si väčšina ľudí predstavuje. Teraz vám vyvrátime najčastejšie mýty, ktoré o nich kolujú

Zdroj: refresher.sk  diva.sk  interez.sk info.sk

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií