Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nosením týchto topánok riskujete závažné problémy!

Topánky nosíme každý deň. Ovplyvňujú držanie tela aj klenbu nohy. Niektoré z nich spôsobujú rôzne chyby nôh už v období detstva. Ktoré to sú?

Podľa prieskumov tri percentá detí v predškolskom veku nosia správnu obuv. Tá nevhodná okrem iného spôsobuje bolesti nôh, bedrových kĺbov, chrbtice, zlé držanie tela, ploché chodidlá, artritídu, haluxy, odreniny, vyvrtnuté členky, pľuzgiere, otlaky, kurie oká, hubovité a plesňové ochorenia či zranenie prstov. Ktorým topánkam by ste sa mali vyhnúť?

1. Špicaté a úzke topánky

Ak máte širšie chodidlá, v takýchto topánkach im pohodlne nebude bez ohľadu na to, aké sú tieto topánky v poslednej dobre obľúbené. Keďže sú príliš tesné, prsty sú v silnom tlaku ako zovreté. Tlak zabraňuje voľnému pohybu prstov a počas chôdze tak nedochádza k ich dobrému prekrvovaniu.

To má za následok bolesti a pľuzgiere. Okrem týchto problémov spôsobuje tento druh topánok aj deformáciu chodidla, vybočenie palca alebo kladivkové prsty. Pred kúpou teda dobre zvážte, či chcete trpieť pre krásu alebo uprednostníte zdravie.

topánky
Zdroj: unsplash.com

2. Baleríny

Ich prispôsobivý vzhľad sa hodí na každú príležitosť, čo s obľubou využíva nespočetné množstvo žien. A to všetko aj napriek tomu, že baleríny zhoršujú držanie tela. Síce sú veľmi pohodlné a chodí sa v nich dobre, no ortopédi upozorňujú, že ich pričasté nosenie vplýva na klenbu nohy a postoj tela veľmi negatívne.

Ploché podrážky tejto obuvi okrem toho často spôsobuje kurie oká, bolesti chrbta či dokonca artritídu. Na druhej strane však nehrozí, že by ste si v nich vytkli členok.

3. Vysoké podpätky

Topánky s vysokým opätkom sú u žien veľmi obľúbené. Dodávajú sebavedomie, pretože sa s nimi ženy cítia atraktívnejšie. Nie vždy sa nám ich nosenie môže vyplatiť. Tento typ topánok znižuje pri chôdzi stabilitu. Preto môže jednoducho dôjsť k vyvrtnutiu členku, poškodeniu nechtov, napríklad k ich zarastaniu, poškodeniu nervov a bolestiam dolnej časti chrbta, priehlavku, vzniku kladivkových prstov či zápalom bruška chodidla.

Ihličky preťažujú aj prednú časť chodidla, čo zaťažuje chrbticu. Pravidelné chodenie na vysokých podpätkoch spôsobuje skrátenie Achillovej šľachy. Preto sa môže stať, že v topánkach bez opätku vás budú bolieť nohy.

O tom, ako nosiť vysoké topánky správne a bezbolestne, si môžete prečítať v našom minulom článku.

topánky
Zdroj: unsplash.com

4. Topánky s platformou

Ich tvrdá a neohybná podrážka ničí našu prirodzenú chôdzu. Každé chodidlo potrebuje flexibilnú obuv, ktorá simuluje a posilňuje prirodzený pohyb nôh. Platformy robia presný opak a pracujú proti našej chôdzi. Preto je lepšie, ak ich nenosíte príliš často alebo na dlhé trate. Inak môžete trpieť bolesťami a pálením chodidiel, lýtok a chrbtice.

5. Tenisky

Možno máte obľúbené tenisky, ktoré sú pohodlné ako mráčik a dokonale sedia na nohe. Existujú však aj také, ktoré sú príliš ľahké a mäkké, čo spôsobuje nemalé škody. Pri chodení v nich doslova cítite každý kamienok na zemi, čo je veľmi nepohodlné a často aj bolestivé.

Navyše, ich každodenné nosenie môže poškodiť vaše nohy počas nárazov. Ak sú tenisky obuvou, ktorú milujete, zvoľte si radšej tie športové s tvrdou podrážkou, ktorá je prispôsobená tvaru chodidla.

topánky
Zdroj: unsplash.com

6. Žabky

Žabky sú najobľúbenejšie práve v letnom období. S radosťou ich nosíme na kúpaliská alebo len vyniesť smeti. Akokoľvek ich všetci milujeme, pre chodidlá nie sú prirodzené. Naopak, unavujú ich a ľahko sa môže stať, že dôjde k vychýleniu v členkoch a kolenách, pretože noha nemá správnu podporu.

Hrozí vám tiež bolesť nôh, lýtok, chrbtice ale aj vznik deformít kĺbového spojenia palca a kostí. Väčšina žabiek sa vyrába z umelých materiálov, čo podporuje vznik mykotických ochorení. Ak máte žabky nadovšetko radi, kúpte si radšej také, ktoré sú na hrubšej podrážke a ich tvar sa prispôsobuje chodidlu.

7. Crocsy

Ošiaľ, ktorý spôsobil tento druh obuvi pred niekoľkými rokmi, môžeme cítiť ešte aj dnes. Dávajte si však pozor. Zatiaľ čo sa originál týchto topánok vyrába zo živice, ktorá zabraňuje množeniu baktérií a plesní, ich napodobenina je z lacného plastu.

A práve ten je zdrojom, ba priam živnou pôdou pre všetky druhy plesní. Okrem mykotických problémov hrozí aj poškodenie chodidla, pretože lacné napodobeniny tejto obuvi nemajú žiadne tvarovanie a nepodporujú nožnú klenbu.

crocsy
Zdroj: unsplash.com

Ortopedička radí:

Portál vysetrenie.zoznam.sk uverejnil štyri rady od ortopedičky, ktoré sa týkajú nosenia obuvi.

  1. Počas dňa by ste mali nosiť pevnú obuv, topánky s ortopedickými vložkami alebo pohodlné tenisky.
  2. Mali by ste sa hýbať, aby sme si prekrvili dolné končatiny a aby nevznikali opuchy nôh.
  3. Či už nosíte lodičky s vysokým podpätkom alebo balerínky, určite ani jedno z toho nenoste celý deň.
  4. Strážte si hmotnosť. Vyššia váha totiž spôsobuje pokles klenby, teda rozšírenie prednej časti nohy, čo deformuje nielen palce, ale aj ostatné prsty, ktoré sa snažia nájsť miesto v lodičkách.
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií