Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Notre Dame vs. Srí Lanka: čo si ľudia viac googlili po týchto udalostiach?

Záujem o hľadanie informácií na webe po požiari parížskej katedrály bol vysoký na celom svete, najmä však na západnej pologuli.

Informácie o požiari Katedrály Notre Dame v Paríži, ktorý vypukol 15. apríla, si ľudia hľadali výrazne častejšie oproti bombovým útokom na Srí Lanke počas Veľkonočnej nedele, 21. apríla.

Žiadne obete vs. takmer 300 obetí

Pritom tam bezprostredne po útokoch hlásili minimálne 157 obetí. Doteraz však podľahli zraneniam ďalší a celkový počet obetí na životoch sa dostal až na číslo 253. Mimochodom, hlásili už aj o stovku vyššie číslo, 359, srílanský minister zdravotníctva však poznamenal, že zrejme nastala chyba vo výpočtoch.

Zdroj: aljazeera.com

Na základe dát získaných z Google Trends vieme, že výsledky vyhľadávania oboch katastrof dosiahli skutočne vysoké čísla. Pri porovnaní týchto udalostí je však zrejmé, že záujem o kľúčové slovo „Notre Dame“ bol počas uplynulého týždňa minimálne 7-krát vyšší ako pri kľúčovom slove „Srí Lanka“.

Ako to bolo do 24 hodín od oboch incidentov? Požiar v Notre Dame zaznamenal 5- až 9-krát väčší záujem o vyhľadávanie ako Srí Lanka.

View this post on Instagram

A little girl Minudi Menulya from the Sri Lankan community prays during a special mass for the victims of Sri Lanka's serial suicide bomb attacks, at Saints Teresa's church in Christchurch, New Zealand on April 25, 2019.  The Islamic State claimed responsibility for the wave of highly coordinated bombings hit Sri Lanka on Easter Sunday killing more than 250 and over 500 injured. (Pic by – Sanka Vidanagama) Web : www.sankavidanagama.wixsite.com/sankavidanagama FB : www.facebook.com/sankavidanagamaphotography Flicker : www.flickr.com/photos/sankav Instagram : instagram.com/sankagvidanagama #BlackEaster #SriLankaAttacks #EasterAttackSL #BlackEaster2019 #EasterSundayAttacksSL #SankaVidanagamaPhotojournalism #condolance #sad #prayforvictimes #littlegirl #girlprays

A post shared by Sanka Vidanagama (@sankagvidanagama) on

Na jednej strane požiar známej gotickej katedrály, ktorý nemal za následok žiadne obete na životoch, na strane druhej teroristické útoky v kresťanských kostoloch a hoteloch, pri ktorých zomrelo takmer 300 ľudí a 500 utrpelo zranenia.

Záujem o druhú, tú skutočne tragickú udalosť bol vyšší iba v troch krajinách: v susednej Indii, Indonézii a Spojených arabských emirátoch.

Dôvodom je blízkosť

Jedným z hlavných dôvodov tohto faktu je faktor blízkosti. To znamená, že požiar jednej z najikonickejších budov najromantickejšieho mesta na svete je zrejme pre západné, anglicky hovoriace krajiny „atraktívnejší“ (i keď toto slovo nie je najvhodnejšie). Mnohí z nich na danom mieste boli a zverejňovali fotky pred Notre Dame. Nemohli uveriť tomu, že sa to naozaj stalo.

https://www.instagram.com/p/BwspMzJnTHw/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Nemožno sa tomu čudovať. Veď i v televíznom spravodajstve sa viac hovorí o udalostiach, ktoré sú nám kultúrne či geograficky bližšie – o hladomore v Jemene alebo o konflikte v Sudáne toho, naopak, veľa nevieme. O Afganistane či Sudáne nám pred pár mesiacmi porozprával vojnový fotograf Ján Husár.

Potvrdzujú to aj výsledky googlenia, keďže k Indii je Srí Lanka blízko. Aj keď Google neposkytuje presné čísla, potvrdzuje, že vo Francúzsku, Mexiku, Argentíne, Brazílii aj Taliansku bolo vyhľadávaní o Notre Dame až o 90 % viac ako o Srí Lanke.

Zdroj: aljazeera.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií