fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Plastový odpad nie je to najväčšie zlo v našich oceánoch. TOTO spôsobuje ešte väčšiu ekologickú pohromu

Máte tip? napíšte nám mailom

O tom, že moria, oceány a prakticky celá naša planéta je zamorená plastom sa hovorí často. Avšak pre vodu a vodné živočíchy sú nebezpečnejšie cigaretové ohorky.

Najnebezpečnejšie sú konkrétne plastové filtre. Ohorky z cigariet mnoho ľudí odhadzuje v prírode či na ulici, odkiaľ sa dokážu dostať až do oceánov. Za posledných 32 rokov sa na plážach vyzbieralo viac než 60 miliónov cigaretových filtrov, ktoré tvoria hlavnú zložku odpadu.

Z cigaretového ohorku sa dokážu prirodzene rozložiť iba zvyšky tabáku a papier. Filtre sa vyrábajú z acetátu celulózy, ktorý sa dokáže rozložiť pôsobením slnka, no trvať to môže aj viac než 15 rokov. Aj napriek tomu však po ňom zostanú mikroplasty, ktoré sú pre prírodu i živočíchov nesmierne nebezpečné.

Pokiaľ teda ste fajčiar, no chcete chrániť prírodu, mali by ste s fajčením seknúť. Určite to nepomôže len životnému prostrediu, ale aj vášmu zdraviu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií