fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo znamenajú kódy na nálepkách, ktoré možno nájsť na ovocí či zelenine? Toto ste (možno) doteraz nevedeli

Máte tip? napíšte nám mailom

Áno, takmer každý z nás pozná tie nálepky, ktoré sú nalepené na ovocí. Väčšina ľudí ich používa na činnosti ako značkovanie teritória či svojich priateľov, ktorým to vrámci srandy lepia na rôzne časti tela bez toho, aby o tom dotyční vedeli. Avšak, všimol ste si tie čísla, ktoré na nich sú?

Ak nie, určite nie si sám a aj v prípade, že si si ich všimol, je dosť možné, že nevieš čo označujú. Práve na túto otázku sa zameriava dnešný článok, ktorý túto “záhadu” odhalí. V krátkosti… značí, či je dané ovocie vypestované prirodzene alebo je geneticky modifikované.

21860unilad-imageoptim-gettyimages-83076682

Čísla sú v každej krajine rovnaké, takže túto “tajničku” rozlúštiš (pravdepodobne) hocikde, kde budeš mať chuť na nejaké to ovocíčko. Tieto kódy sú spravované Radou pre medzinárodné štandardy (IFPS), ktorá má štandardizovaný postup pre všetkých maloobchodníkov.

Prejdime však k samotným kódom, teda čo znamenajú:

  1. Keď sa v kóde nachádzajú iba 4 čísla, znamená to, že bolo ovocie či zelenina konvenčne alebo “tradične” vypestované s použitím pesticídov. Konkrétne čísla označujú druh ovocia/zeleniny, napríklad banány majú kód 4011.
  2. Keď sa v kóde nachádza 5 čísel a prvé číslo je “8”, znamená to, že je produkt geneticky modifikovaný. Napríklad taký geneticky modifikovaný banán bude označený kódom 84011.
  3. Keď sa v kóde nachádza 5 čísel a prvým číslom je “9”, znamená to, že produkt vyrástol organicky a nebol nijak geneticky modifikovaný. Napríklad taký organický banán bude označený kódom 94011.
Prečítajte si tiež:
Mia Khalifa opäť raz provokuje! Fanúšikov potešila pikantným videom zo sprchy

A keby si chcel vedieť, či sú aj nálepky jedlé, tak ťa upozorňujeme, že aj napriek tomu, že sú lepené potravinárskym lepidlom, jedlé nie sú.

Zdroje: drfranklipman.com | unilad.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií