fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tréner a motivátor Patryk Kmeť: Ľudia si stále myslia, že už samotné prekročenie prahu fitka na vás nalepí svaly, do tréningu a stravovania treba zaviesť systém

Kedysi sa hanbil prihovoriť skúsenejším

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohí si stále neuvedomujeme, v akej dobe plnej príležitostí vlastne žijeme. Jedno sa učíme v školách za dverami a druhé sa deje tam vonku za oknom vo svete internetu a informácií, hovorí slovenský fitness youtuber, tréner a motivátor Patryk Kmeť.

V rozhovore sa dozvieš aj:

  • ako zakladal vlastný projekt
  • od koho sa učil
  • aké začiatočnícke chyby robil
  • aké výsledky dosiahli jeho zverenci

Kedy v tebe nastal zlom, v ktorom si sa rozhodol zmeniť svoj život?

Od skorého veku ma fascinovali príbehy veľkých úspešných mien. Rád som čítal motivačnú literatúru a zisťoval, ako sa správajú úspešní ľudia. Pôvodne som túžil byť svetoznámym futbalistom. Keď som mal 17, skončil som s milovaným futbalom a začal cvičiť.

Začal som kvôli videu, ktoré som videl na Youtube. Jeden americký fitnessák ukázal svoju premenu a mňa to veľmi nadchlo. Postupne som pozeral video za videom od ďalších svetových fitnessákov a učil sa. Po čase, keď som dokázal sám zmeniť svoje telo, napadlo mi, že by mohlo byť fajn naučiť to aj ďalších ľudí na Slovensku. A tak som založil v roku 2015 svoj kanál a stránky, ktoré sú už dnes medzi ľuďmi pomerne dosť obľúbené.

https://www.instagram.com/p/BwUqWuAJ-fI/

Patríš k ľuďom, ktorí denne motivujú iných. Kde samotnú motiváciu čerpáš ty?

Milujem život. Uvedomujem si jeho krehkosť a vzácnosť, a preto sa snažím z neho vyžmýkať maximum a niečo tu po sebe zanechať. Tonu energie mi dodávajú správy od stoviek spokojných a šťastných ľudí, ktorí vďaka mojej aktivite zmenili svoje telo, výrazne si zdravotne polepšili, prekonali rôzne choroby alebo ťažké stravovacie poruchy (aj tie najťažšie), prípadne iné ťažké životné situácie. Niektoré správy sú fakt silné a premeny doslova extrémne. Ako človek sa okolo toho, čo robím, cítim veľmi dobre!

Prostredníctvom videí či iných príspevkov na sociálnych sieťach ukazuješ ľuďom cestu, ako môžu aj oni radikálne zmeniť svoje telo. Máš pocit, že ľuďom naozaj pomáhaš?

Prečítajte si tiež:
Brad Pitt je ako chameleón: Svoj vzhľad mení podľa toho, aká žena sa nachádza po jeho boku

Určite áno. Myslím, že som odpovedal vyššie. Denne sú to desiatky až stovky správ. Išiel som do toho s myšlienkou, že keď moja tvorba pomôže zlepšiť život čo i len jednému človek, bude to mať celé zmysel.

Na sociálnych sieťach je množstvosvetoznámych influencerov, ktorí sa venujú oblasti fitness a zdravého životného štýlu. Kto inšpiroval teba?

Prvý impulz, prvé fitness video, ktoré som videl, bolo od Marca Fitta (kanadského fitnessáka). Volalo sa Change your life, bolo kratučké. Ukázal v ňom svoju premenu. Cez neho som sa dopracoval k ďalším menám ako Greg Plitt, Christian Guzman, Lex Griffin, Ross Dickerson a podobne…

Internet poskytuje neuveriteľné množstvo informácií (zlých aj dobrých). Aj na teba sa určite množstvo ľudí obracia, aby si im poradil. Aké sú podľa teba najzákladnejšie chyby súčasnej generácie, ktorá sa púšťa do fitness?

Rozhodne tvrdohlavosť. Mnoho ľudí si stále myslí, že už samotné prekročenie prahu fitka na vás nalepí svaly. Kúpiť permanentku a proteín a ideš… Stroj po stroji, intuitívne a bez akéhokoľvek systému. Toto prvotné nadšenie väčšinou končí sklamaním, bez progresu alebo v horšom prípade zranením. Určite si treba nechať poradiť niekým, kto už do fitka nejaký ten čas chodí.

Akú začiatočnícku chybu si urobil ty a poučil si sa?

Hanbil som sa prihovoriť skúsenejším (preto som aj začal sledovať videá na Youtube). Nenechal som si poradiť, že do tréningu a stravovania treba zaviesť nejaký systém, pokiaľ chcem vidieť zmeny. Stratil som zbytočne dosť času, kým som to pochopil.

Na Youtube si minulý rok zverejnil aj mimoriadne populárne video „6 MINÚT, KTORÉ ZMENIA TVOJ ŽIVOT NAVŽDY”. Prečo si ho nakrútil? Mal si pocit, že robíme niečo nesprávne?

Teším sa, že sa tak chytilo. Video videlo už viac než stotisíc ľudí! Mám pocit, že mnohí si stále neuvedomujeme, v akej dobe plnej príležitostí vlastne žijeme. Jedno sa učíme v školách za dverami a druhé sa deje tam vonku za oknom vo svete internetu a informácií. Svet sa doslova mení zo sekundy na sekundu a ja verím, že veci už dávno nefungujú podľa pravidiel, ktoré majú ľudia zaužívané svojou výchovou.

https://www.instagram.com/p/BxZH8Xhp-Z7/

Prečítajte si tiež:
Anketa FIFA spoznala svojho víťaza. Kto si odniesol cenu za najlepšieho futbalistu roka 2017?

Na Youtube si sa pochválil aj skvelým výsledkom tvojich zverencov (Erik Benikovský 1. miesto, Tamara Veselovská 3. miesto), ktorí zožali úspech na dorasteneckých majstrovstvách SR. Tamara o tebe po súťaži dokonca napísala, že patríš k najdôležitejším ľuďom v jej živote. Ako sa s odstupom času pozeráš na ich výsledky?

Výsledky sú úžasné! Aj jeden, aj druhý sa po prvý raz v živote postavili na súťažné pódium. Veľmi im na tom záležalo a spravili sme, čo bolo v našich silách. Áno, spravili ma hrdým trénerom a verím, že ich mená ešte zarezonujú v slovenskom fitness priemysle. Obaja majú len 17 rokov.

Platí, že ste nielen “kolegovia”, ale aj rodina, ktorá to spolu všetko ťahá? 

Všetko u nás na tom stojí. Nazývame sa rodinou, sme rodinou. Aj napriek výraznejšiemu vekovému rozdielu sme veľmi dobrými priateľmi a máme medzi sebou skutočne jedinečné vzťahy. Dôverovali sme si a dôverujeme v každej milisekunde na 120 %, a to nás zatiaľ doviedlo až tak ďaleko. Ich úspech nebol náhoda.

Neznášajú ťa občas pri tréningoch, keď si príliš tvrdý?

Naše motto je “daj viac, buď viac”. Oni vedia, že je to potrebné. (Smiech) Fitness vás naučí na veci pozerať z dlhodobého hľadiska. Tiež vás naučí, že pre svoje sny musíte niečo obetovať a naučí vás byť trpezlivými. Takže aj keď to na tréningu pri mne nemajú jednoduché, vedia, že sa približujú k svojmu cieľu. a to vracia náš vzťah späť na dobrú vlnu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií