Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Po dvojročnej pandemickej prestávke opäť potečie v Mníchove pivo potokom, začne sa slávny Oktoberfest

Na pivovarníkov i návštevníkov však v bavorskej metropole čaká netradičný ročník poznačený infláciou.

16.9.2022 (Webnoviny.sk) – V nemeckom Mníchove sa v sobotu začne tradičný festival Oktoberfest. Bude sa konať po dvojročnej „pandemickej“ prestávke a potrvá do 3. októbra.

Na pivovarníkov i návštevníkov však v bavorskej metropole čaká netradičný ročník poznačený infláciou. Inflácia dosiahla v auguste v Nemecku medziročne 7,9 % a rekordných 9,1 % v 19 krajinách, ktoré používajú menu euro.

Litrový krígeľ piva bude tento rok stáť 12,60 až 13,80 eur, čo podľa oficiálneho webu Oktoberfestu predstavuje nárast o približne 15 percent v porovnaní s rokom 2019.

Pivovarníci argumentujú tým, že rastúce náklady zasiahli aj tento sektor, keďže musia za vyššie ceny nakupovať základné suroviny ako jačmeň a chmeľ.

Vyššie náklady sa týkajú i obalov, do ktorých sa pivo čapuje. Sklenené fľaše údajne zdraželi o 80 %, keďže sklári platia viac za energie. Cena zátok na fľaše stúpla o 60 % a dokonca je nedostatok lepidla na etikety.

Oktoberfest

sa po prvý raz konal v roku 1810, keď počas päťdňových osláv svadby korunného princa Ludwiga a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen rozdávali pivo všetkým zdarma.

Oktoberfest pred pandémiou koronavírusu zrušili len počas dvoch svetových vojen, v čase hyperinflácie v Nemecku v roku 1923 a v súvislosti s dvoma epidémiami cholery v rokoch 1854 a 1873.

Viac k témam: Mníchov, Októberfest, Pivo
Zdroj: Webnoviny.sk – Po dvojročnej pandemickej prestávke opäť potečie v Mníchove pivo potokom, začne sa slávny Oktoberfest © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií