fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Po použití chemických, biologických alebo jadrových zbraní prídu vážne dôsledky, varuje G7

„Nezodpovedná ruská jadrová rétorika je neprijateľná,“ uviedli ministri, pričom zároveň odmietli nepodložené ruské obvinenia, že Ukrajina pripravuje takzvanú špinavú bombu.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Použitie chemických, biologických alebo jadrových zbraní zo strany Ruska by malo „vážne dôsledky“, varovali ministri zahraničných vecí krajín G7 v piatok v spoločnom vyhlásení po stretnutí v Nemecku. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Nezodpovedná ruská jadrová rétorika je neprijateľná,“ uviedli ďalej, pričom zároveň odmietli nepodložené ruské obvinenia, že Ukrajina pripravuje takzvanú špinavú bombu. „Kontroly Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) potvrdili, že tieto tvrdenia sú neopodstatnené a my chválime Ukrajinu za jej transparentnosť,“ doplnili.

Koalícia bude podľa ministrov „pokračovať v odpore proti ruským dezinformáciám, vrátane falošných tvrdení týkajúcich sa biologických zbraní“ a „posilňovaní kapacity mechanizmu rýchlej reakcie G7 pre koordinovanú odpoveď“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Krajiny G7 sa tiež na stretnutí v Münsteri dohodli na vytvorení „koordinačného mechanizmu“ na pomoc Ukrajine „opraviť, obnoviť a chrániť jej kritickú energetickú a vodnú infraštruktúru“.

Ministri zahraničia zároveň odsúdili ruské útoky proti civilistom a civilnej infraštruktúre, „najmä energetickým a vodným zariadeniam“ na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinci získali údaje Vagnerovcov. Každý kat, vrah a násilník bude potrestaný, tvrdí Fedorov

Rusko sa týmito útokmi pokúša terorizovať civilnú populáciu. Nerozlišujúce útoky na civilnú populáciu a infraštruktúru sú vojnové zločiny a my znovu zdôrazňujeme svoje odhodlanie zabezpečiť vyvodenie plnej zodpovednosti za tieto zločiny a zločiny proti ľudskosti,“ skonštatovali ďalej ministri a vyzvali Rusko, aby „okamžite zastavilo túto agresívnu vojnu proti Ukrajine a stiahlo všetky svoje sily a vojenské vybavenie“.

Viac k témam: Biologické zbrane, Chemické zbrane, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Po použití chemických, biologických alebo jadrových zbraní prídu vážne dôsledky, varuje G7 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií