Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počuli ste už o „vegánskej koži“? Vyrába sa z kaktusov

Dvaja muži z Mexika vytvorili biologickú náhradu kože. Koža z kaktusov je na nerozoznanie od kože zo zvierat.

Milujete kožené topánky, ktoré vydržia večnosť a sedačky, ktoré vŕzgajú, keď si na ne sadnete? Koža je materiál, ktorý vonia luxusom, je veľmi trvácny a použiteľný v mnohých odvetviach. Výroba kože však rozhodne neprospieva prírode. Problémom je nielen kŕmenie zvierat, ktoré je veľmi nákladné, ale aj samotné spracovanie kože, pri ktorom sa používa množstvo chemikálií. Mexická značka DESSERTO vyvinula unikátnu látku, ktorá môže kožu nahradiť. Na rozdiel od zvieracej kože nezanecháva koža z kaktusov takmer žiadne stopy v prírode.

Spoločnosť DESSERTO založili dvaja Mexičania, Adrián López Velarde a Marte Cázarez.

„V roku 2017 som stretol Marteho v Mexiku, podelili sme sa o svoje pracovné skúsenosti, ktoré sa týkali tkanín. Obaja sme si boli vedomí toho, že textilný priemysel má veľký dopad na životné prostredie. Preto sme sa rozhodli ukončiť prácu, ktorej sme sa práve venovali a zamerali sme sa na vývoj rastlinnej textílie, ktorá by pomohla znížiť environmentálny dopad tohto odvetvia,“ povedal pre portál Unilad Adrián López Velarde.

Kaktus je ideálny

Inovátori založili začiatkom roku 2018 spoločnosť DESSERTO, prvá koža z kaktusov vznikla v júli 2019. Predstavili ju v Miláne a zožali obrovský úspech. Textília má podobné vlastnosti ako zvieracia či syntetická koža. Je elastická, prispôsobivá a priedušná.

Adrián v rozhovore prezradil, že kaktus si vybrali najmä preto, že táto plodina rastie prirodzene v Mexiku. Kaktus je nenáročný, nepotrebuje takmer žiadnu vodu ani herbicídy a pesticídy. Jeho pestovanie nezanecháva takmer žiadne stopy na prírode a jeho spracovanie je takisto veľmi nenáročné.

„Kaktus reprezentuje nás Mexičanov, máme ho dokonca na našej vlajke, aj preto sme radi, že pracujeme práve s ním,“ dodáva Adrián.

Spoločnosť vlastní ranč v mexickom štáte Zacatecas, na ktorom si pestuje svoje vlastné kaktusy. Každých 6 až 8 mesiacov odrezávajú zamestnanci ranča dospelé listy a tie sa ďalej spracúvajú. Kaktusy po zbere úrody žijú ďalej, odseknutie listov im neublíži. Kaktusy žijú z dažďovej vody a zo zeme, ktorá je v tejto oblasti bohatá na minerály. Kaktusy dokážu prežiť aj mierne zimy. Listy kaktusu následne schnú na slnku počas troch dní. Následne ich spoločnosť spracuje na textíliu. Samotný proces je celkom pochopiteľne tajný.

Móda a ekológia

Chov kráv je tým najväčším dôvodom výrubu Amazonského pralesa. Na vyrúbaných pláňach sa pasú stáda kráv, ktoré sa následne menia na mäso do hamburgerov a ich koža sa mení na kabelky a topánky. Kvôli tomuto biznisu sa vyrubujú obrovské územia Amazonského pralesa, každoročne údajne mizne územie, ktoré je veľké ako Veľká Británia. Každý rok umrie na svete 73 miliárd zvierat. Aj preto je nesmierne dôležité, aby ľudstvo našlo spôsob, ako žiť a neubližovať pritom prírode. Spoločnosť DESSERTO a ich unikátna koža kaktusov môže byť veľkou inšpiráciou.

Zdroj Desserto Unilad
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií