fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Golfové ihrisko, 7-poschodový hotel aj obytné zóny: pri Banskej Štiavnici plánujú vybudovať luxusný športovo-rekreačný areál

Domáci sa búria a spisujú petíciu

Máte tip? napíšte nám mailom

Stavjú Golfové ihrisko Banská Štiavnica – športovo-rekreačný areál, ktorého súčasťou by mali byť aj sedemposchodový hotel, a bytné zóny.

Myslia si, že tento zámer je zavádzajúci a klamlivý.

Hrozí vážne poškodenie ak postavia golfové ihrisko Banská Štiavnica

„Zámer je lokalizovaný do pomerne čistej nezasiahnutej krajiny, okrem toho je to Územie európskeho významu, ktoré sa vyhlasuje na ochranu druhov a biotopov a je významné z hľadiska prírody nielen našej, ale celej Európy. Týmto zámerom hrozí jeho vážne poškodenie,” skonštatovala pre TASR zástupkyňa petičného výboru Anna Ďuricová.

Podľa jej slov ide zároveň o územie nachádzajúce sa v ochrannom pásme pamiatky svetového dedičstva UNESCO: Banská Štiavnica a technické pamiatky v jej okolí. „Zároveň tento zámer zasahuje aj do lokality, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre obec,” podotkla Ďuricová. Obyvatelia sa obávajú aj zníženej kvality života v obci počas výstavby, nadmerného prachu, hluku, otrasov a emisií.

Golfové ihrisko Banská Štiavnica
Pri prevádzke golfových ihrísk sa používa nadmerné množstvo chemikálií aj vody, obyvatelia s jeho vybudovaním nesúhlasia. Zdroj: unsplash.com (ilustračná foto)

Prekáža im aj samotná myšlienka vybudovať golfový areál. „Podľa poznatkov z takýchto lokalít vo svete, kde sa golfové ihriská prevádzkujú, je známe, že sa tam používajú nadmerné množstvá chemických látok na udržiavanie týchto plôch a nadmerné množstvo vody,” dodala Ďuricová.

Prečítajte si tiež:
Japonskí ostrovania storočia konzumovali vysoko toxické rastliny

Nielen Podhorčania: petíciu môže podporiť každý

So zbieraním podpisov začali obyvatelia hneď po zverejnení zámeru. Petičná akcia prebieha nielen na území obce, ktorá má približne 300 obyvateľov, ale aj v jej okolí. Zámer sa rozhodli nespokojní obyvatelia pripomienkovať aj prostredníctvom oficiálneho stanoviska zaslaného na okresný úrad.

Čo poviete na takéto voľné pohodenie sa v prírode? Krása, však? Toto miesto sa volá Žakýl pri dedine Podhorie pri BŠ….

Zveřejnil(a) Miris Iris dne Čtvrtek 23. května 2019

Petíciu možno podpísať po kliknutí na tento odkaz.

Nedostatok pitnej vody, zlá prístupová cesta a mnoho iného

Rovnakým spôsobom zámer pripomienkovala aj dotknutá obec Podhorie. Starostka Dana Lóžiová potvrdila, že žiadajú, aby bol zámer posudzovaný v riadnom konaní EIA. Keďže obec z dôvodu klimatických zmien trpí stále viac nedostatkom pitnej vody, žiadajú v rámci procesu posudzovania aj o dôsledné zhodnotenie tohto vplyvu činnosti podrobným hydrologickým posúdením s návrhom opatrení zo strany navrhovateľa.

Jazero – Žakýlske pleso

Zveřejnil(a) BanskoŠtiavnické tajchy dne Středa 6. ledna 2016

Starostka okrem iného poukazuje aj na zlý stav prístupovej cesty do časti obce Žakýl z dôvodu zosuvu, je preto podľa nej neúnosné, aby bola táto cesta jednou z prístupových ciest do navrhovaného areálu. Takisto upozorňuje na to, že v predmetnej lokalite má obec vo svojom vlastníctve Náučný chodník Žakýlske pleso, preto žiada aj o posúdenie možnosti koexistencie tohto objektu a jeho zachovania s navrhovanou činnosťou. „Zároveň poukazujeme na to, že navrhovaná činnosť je v rozpore s existujúcou územnoplánovacou dokumentáciou obce a aj vyššieho územného celku,” podotkla Lóžiová.

Prečítajte si tiež:
Majú šmrnc, sú šetrní k prírode a podporujú útulky. Predstavujeme vám rýdzo slovenskú prírodnú kozmetiku BIOFY

Jedinečné miesto pre šport a relax

Športovo-rekreačný areál plánuje v katastrálnom území Žakýl v obci Podhorie postaviť spoločnosť Poľnohospodárske agrodružstvo Podhorie. Zástupca spoločnosti Peter Puliš v tejto súvislosti uviedol, že snahou investora je vybudovať jedinečné miesto pre šport a relax.

Golfové ihrisko Banská Štiavnica

„Želáme si, aby golfové ihrisko bolo prínosom pre okolie aj celý región. Naším cieľom je, aby ihrisko a s ním spojené služby tu boli nielen pre návštevníkov, ale aj pre miestnych ľudí. Veríme, že tento projekt by mohol byť prínosom pre Podhorie, Banskú Štiavnicu aj širšie okolie,” uviedol pre TASR. Vznik petície akceptuje, aj keď sa k spoločnosti ešte podľa jeho slov nedostala. „Každopádne sme otvorení každej relevantnej pripomienke,” dodal s tým, že si počkajú na závery posudzovania.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií