Zero Waste v kuchyni – Osvojte si triky pre domácnosť bez odpadu
Potreba života bez nadmernej tvorby odpadu je čoraz väčšia. Zakomponovať štýl Zero Waste do kuchyne sa môže zdať ako tvrdý oriešok. Naše jednoduché triky vás ale presvedčia o opaku.
Zero Waste v kuchyni – ako na nákup potravín
Pred nákupom si premyslite, čo by ste chceli variť nasledujúce dni. Vďaka tomu si dokážete spísať zoznam potravín, ktoré budete potrebovať a vyhnete sa tak nákupu zbytočného množstva jedla. Na písanie zoznamu môžete použiť poznámky v telefóne alebo staré papierové obaly. Tým nemusíte míňať nový a čistý papier. Keď viete, čo idete kupovať, môžete si nachystať vlastné tašky, vrecúška alebo misky. Zeleninu a ovocie sa pokúste nebaliť do plastov, ale vyberte si z rozmanitých ekologických vrecúšok. So Zero Waste môžete byť naozaj štýloví.
https://www.instagram.com/p/B3vwgaEHLYH/
Bezobalový obchod
Aj na Slovensku postupne pribúdajú bezobalové obchody. Ich princíp je veľmi jednoduchý – prinesiete si svoju nádobku a do nej si odvážite potraviny. Tak isto si môžete kúpiť aj čistiaci prostriedok na riad alebo podlahu. Mnohé obchody s čajmi predávajú len sypané, ktoré si tiež odvážite. Bavlnená taška sa stane nielen pekným doplnkom, ale aj skvelou náhradou za igelitové tašky.
https://www.instagram.com/p/B3GgSQrnZlc/
Naučte sa uskladniť potraviny bez plastov
Každý z nás sa snaží, aby kúpené potraviny vydržali čo najdlhšie bez toho, aby zhnili alebo sa pokazili. Ideálne skladovanie väčšiny produktov je v sklenených pohároch, ktoré poskytnú naozaj prehľadné uskladnenie. Nedostanú sa do nich škodcovia v podobe molí, mravcov ani chrobákov. Sklené obaly si nemusíte hneď kupovať vo veľkom, stačí si ich odkladať aj z jogurtov, zaváranín a ďalších rôznych výrobkov. Zero Waste je predsa o tom, aby sme sa naučili používať veci opakovanie.
https://www.instagram.com/p/B3bURZgHW5b/
Neplytvajte jedlom
Žiaľ, aj u nás sa vyhadzuje veľké množstvo jedla. Ľudia si neraz nakúpia potraviny, ktoré nezjedia len preto, lebo sú v akcii a lacnejšie. Nakupujú očami, nie rozumom a v konečnom dôsledku vôbec neušetria. Naučte sa robiť si zoznamy potravín, ktoré treba kúpiť a mať prehľad o tom, čo je v komore alebo v chladničke. Uistite sa, či potrebujete všetko, čo idete nakupovať a do obchodu nechoďte hladní. Ak vám ostane prebytok jedla, ktoré nedokážete zjesť, zamrazte ho. Určite sa o pár dní nájde príležitosť vychutnať si ho.
Niekedy je to také jednoduché
Zbožňujete mlieko, ale v obchode je len to balené? Skúste zistiť, či vo vašom okolí nie je mliekomat alebo družstvo, kde by ste si ho mohli kúpiť. Môžete si tiež kúpiť sklenú fľašu a v nej si nosiť vždy čerstvé mlieko. Čo takto skúsiť si vyrobiť aj vlastný jogurt? Domáci jogurtovač je v móde a vy budete presne vedieť, z akých ingrediencií si ho pripravíte. Zero Waste nás môže naučiť, že nepotrebujeme všetko z obchodu, ale neraz sa o seba dokážeme postarať aj bez neho.
https://www.instagram.com/p/B3vSqBKFzfT/
Aj upratovať treba
Upratovanie kuchyne zrejme nepatrí k tým najobľúbenejším činnostiam, ale kvôli zdraviu je to nevyhnutné. Pravdepodobne ste aj vy zvyknutí zbehnúť do supermarketu alebo do drogérie a kúpiť si čistič, s ktorým to ide rýchlo, ľahko a pohodlne. Skúste sa pozrieť po ekologických značkách, ktoré ponúkajú prípravky šetrné k životnému prostrediu a ich obaly sa dajú recyklovať. Skúste vyskúšať sódu bikarbónu, ocot alebo éterické oleje. Hubku vymeňte za lufu a spoznajte čaro drevených kefiek na čistenie domácnosti. Klasické papierové utierky vymeňte za látkovú handričku a neprestanete sa čudovať, ako vám Zero Waste mení život a peňaženku.
https://www.instagram.com/p/B3uaLfyHPQ6/
Kompostujte
Z kuchyne je veľa odpadu, ktorý končí v odpadkovom koši, ale pokojne by sa dal kompostovať. Zbavíte sa bioodpadu a môžete si pripraviť skvelé hnojivo do záhrady alebo črepníkov. Kompostéry sa dajú kúpiť rôzne veľké a ak náhodou bývate na sídlisku, môžete si založiť nejaký komunitný.
https://www.instagram.com/p/By2irNEofZ2/
Prečítajte si tiež: Zero waste v kúpeľni: TIETO vychytávky oceníte vy aj planéta