fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pohľad na „odhryznuté Slnko“ bude krásny, čiastočné zatmenie uvidíme zo Slovenska v celom priebehu

Čiastočné zatmenie Slnka bude viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.10.2022 (Webnoviny.sk) – Čiastočné zatmenie Slnka, ktoré nastane 25. októbra 2022 od 11:15, je najvýznamnejším astronomickým úkazom v tomto roku. Informovala o tom Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SAS pri SAV).

Ostatné čiastočné zatmenie Slnka bolo od nás pozorovateľné 10. júna 2021, no len s malou fázou (0,11) a nasledujúce uvidíme až 29. marca 2025, no v tomto prípade bude fáza zatmenia ešte menšia (0,09).

„Tohtoročné zatmenie si teda určite nenechajte ujsť, pohľad na ‘odhryznuté Slnko’ bude krásny,” uviedol Miloš Obert, predseda Slovenského zväzu astronómov (SZA).

Špeciálne okuliare s ochrannou fóliou

Zatmenie bude viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii. „Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu,” informoval Rudolf Gális, predseda SAS pri SAV.

Pre pozorovanie zatmenia Slnka nie je potrebný ďalekohľad, no musíme dbať na dostatočnú ochranu zraku, nakoľko hrozí jeho trvalé poškodenie. Najlepšie sú špeciálne okuliare s ochrannou fóliou pre vizuálne pozorovanie alebo aj tmavé zváračské sklo (č. 12 a vyššie).

Často odporúčané diskety nie sú najvhodnejšie, nakoľko neodfiltrujú infračervenú časť spektra. „Pri pozorovaní ďalekohľadom filter umiestnime vždy pred objektív, nikdy nie do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie/prasknutie,” upozornil Pavol Rapavý, vedúci sekretariátu SZA.

Prečítajte si tiež:
Banská Bystrica zakázala počas 12 dní budúceho roka hazardné hry, nariadenie chce zosúladiť s okolitými mestami

„Kosáčiky“ Slnka počas zatmenia

Pri fotografovaní alebo videozázname je vhodné použiť objektívy s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, nakoľko obraz Slnka v ohnisku objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 1 meter je len 9 milimetrov.

„Kosáčiky“ Slnka počas zatmenia môžeme vidieť aj cez dierkovú komoru, ktorú nám v prírode dobre nahradia listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými uvidíme obrazy „odhryznutého Slnka”. Najbezpečnejším a najpohodlnejším spôsobom pozorovania zatmenia je metóda projekcie.

„Ak nemáte k dispozícii vhodné vybavenie, navštívte najbližšiu hvezdáreň, kde bude pripravená nielen pozorovacia technika, ale ochotní zamestnanci, ktorí vám povedia aj množstvo zaujímavostí nielen o zatmeniach,” doplnil generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovenec.

Viac k témam: Čiastočné zatmenie Slnka, Zatmenie slnka
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohľad na „odhryznuté Slnko“ bude krásny, čiastočné zatmenie uvidíme zo Slovenska v celom priebehu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií