Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POMOC: Zabíjame delfíny chemikáliami, ktoré sú 45 rokov zakázané!

Chemikálie vo vodách Veľkej koralovej bariéry ohrozujú zdravie a život zraniteľných druhov delfínov, obzvlášť vzácneho austrálskeho snubfína. Vedecký tím zistil, že kontaminácia sa prejavila v 68 percentách sledovaných delfínov. Ide predovšetkým o chemikálie PCB, DDT a HCB. Zmes týchto chemikálií v telách delfínoch je jasný dôkaz toho, že znečisťovanie životného prostredia je hroznou skutočnosťou.

Pokiaľ by ešte niekto tvrdil, že znečisťovanie životného prostredia je bohapustý mýtus, po týchto faktoch sa na problematiku pozrie inými očami. Delfíny vo vodách Veľkej koralovej bariéry trpia kvôli chemikáliám, ktoré boli v Austrálii zakázané už v roku 1975. Napriek tomu sa chemikálie ako PCB, DDT a HCB stále vyskytujú vo vode a ohrozujú živočíchy.

Sedemnásobný nárast chemikálií

Do konca 70. rokov sa PCB používalo v stavebných materiáloch, ako sú chladivá a aditíva vo farbách. DDT v Austrálii slúžilo ako prípravok na hubenie hmyzu. Obe chemikálie boli od 80. rokoch minulého storočia na celom kontinente úplne zakázané. Ich devastujúce účinky sa však prejavujú dodnes.

Tím vedcov odobral vzorky z delfínov-keporkak a austrálskych snubfínov medzi rokmi 2014 a 2016. Zamerali sa predovšetkým na povodie rieky Fitzroy a Port Curtis v Queenslande. Tieto výsledky si porovnali s tými z rokov 2009 až 2010. „Zaznamenali sme sedemnásobne vyšší nárast týchto chemikálií než v predchádzajúcich rokoch,“ uviedol autor štúdie, morský ekológ, Daniele Cagnazzi.

Nebezpečenstvo číha v potrave

Podľa Cagnazziho sú delfíny kontaminované kvôli potrave, ktorá pozostáva z rýb. Nebezpečné látky sa zachytávajú v ich tukových vrstvách. „Delfíny dokážu za deň prijať potravu v objeme štyri až šesť percent svojej telesnej hmotnosti. To znamená, že dospelý delfín skonzumuje asi desať kilogramov rýb za deň,“ objasnil Cagnazzi. Preto sa hladiny nebezpečných chemikálií hromadia v delfínoch tak rýchlo.

Delfíny sú v ohrození

Presné dopady na zdravie delfínov sú zatiaľ neznáme. Vedci sa však obávajú, že chemikálie majú negatívny vplyv na plod a predstavujú významné riziko úmrtnosti plodu. Rovnako oslabujú imunitný systém delfínov, kvôli čomu sú ľahšou obeťou pre parazity, ako je toxoplazmóza, no aj pre baktérie, huby či vírusy.

„Hromadenie chemikálií v kombinácii s mnohými ďalšími hrozbami viedlo k úbytku rôznych populácií delfínov na celom svete,“ skonštatoval Cagnazzi. Zároveň dodáva, že situáciu už nemôžu ďalej podceňovať. Podľa jeho slov je najvyšší čas na činy.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií