fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci Vetrák a Kyselica predložili návrh na spresnenie krúžkovného pre deti

Po schválení navrhovaných zmien má byť celý mechanizmus efektívnejší a prístupnejší pre všetkých užívateľov, a to pre oprávnené osoby aj poskytovateľov voľnočasových aktivít.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.8.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Milan Vetrák a Lukáš Kyselica predložili do parlamentu návrh novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Mechanizmus má byť efektívnejší

Návrhom sa má od začiatku budúceho roka spresniť poskytovanie príspevku na voľnočasové aktivity, tzv. krúžkovného, v sume 60 eur na mesiac pre deti vo veku od 5 do 18 rokov.

Po schválení navrhovaných zmien má byť celý mechanizmus efektívnejší a prístupnejší pre všetkých užívateľov, a to pre oprávnené osoby aj poskytovateľov voľnočasových aktivít.

Krúžkovné dosiahne 60 eur za každý kalendárny mesiac od mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši 5 rokov veku až po kalendárny mesiac, v ktorom dovŕši 18 rokov veku. Zrušiť sa má časová viazanosť použitia príspevku v sume 60 eur na mesiac.

Príspevky na konto dieťaťa

Príspevok za príslušný kalendárny mesiac sa má pripisovať na konto dieťaťa 12 kalendárnych mesiacov vopred. Podľa predkladateľov sa tým zabezpečí flexibilita nakladania s príspevkom a zároveň umožní objednávanie voľnočasových aktivít v dlhšom časovom horizonte.

Prečítajte si tiež:
Na úseku Trnava – Smolenice bude v dôsledku výlukových prác zavedená náhradná autobusová doprava

Príspevok sa má pripísať na konto dieťaťa vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca.

V mesiaci, v ktorom sa konto dieťaťa zriadi, sa na konto dieťaťa pripíšu príspevky za 13 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,“ uviedli poslanci. Maximálna výška zostatku príspevkov na konte dieťaťa má dosahovať 1 000 eur.

Upresnenie periodicity účasti

Poslanci za hnutie OĽaNO tiež navrhujú predĺžiť periodicitu potvrdzovania účasti dieťaťa na voľnočasovej aktivite a jej hodnotenie z jedného na sedem kalendárnych dní. Rodič má byť povinný vyznačiť účasť dieťaťa na každej voľnočasovej aktivite, na ktorej sa dieťa zúčastnilo, a ohodnotiť jej kvalitu.

Pokiaľ tak neurobí do siedmich kalendárnych dní, po uplynutí tejto lehoty nemôže nakladať s kontom dieťaťa a zároveň sa dieťa nebude môcť zúčastniť nasledujúcich voľnočasových aktivít objednaných prostredníctvom aplikácie,“ objasňujú poslanci.

Prorodinný balíček

Zákonom o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý je súčasťou prorodinného balíčka, sa majú podporovať voľnočasové aktivity dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry tak, aby boli tieto aktivity prístupnejšie čo najväčšej skupine detí.

Prečítajte si tiež:
Registrácia na odbornú konferenciu iDEME 2022 spustená!

Príspevok sa má používať len na úhradu voľnočasových aktivít, ktorých zoznam stanoví rezort školstva pre aktivity v oblasti vzdelávania a športu a rezort kultúry pre aktivity v oblasti kultúry.

Viac k témam: Dieťa, Novela zákona, Poslanci, Prorodinný balíček, voľný čas
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci Vetrák a Kyselica predložili návrh na spresnenie krúžkovného pre deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií