fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pôvod remeselných a priemyselných výrobkov sa začne označovať grafickými symbolmi, získajú tak právnu ochranu

Novelu zákona od poslankyne NR SR za stranu SaS Jarmily Halgašovej už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.10.2022 (Webnoviny.sk) – Od novembra tohto roka sa na Slovensku zavedú grafické symboly pre označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky. Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami.

Novelu už podpísala prezidentka

Remeselné a priemyselné výrobky by tak získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva. Vyplýva to z novely zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov od poslankyne NR SR za stranu SaS Jarmily Halgašovej, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi.

„Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,” tvrdí.

Použitie symbolu bude dobrovoľné

V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku.

Prečítajte si tiež:
Na okraji Trnavy horelo pole s neskoseným obilím, časť z neho sa už nepodarilo zachrániť (video)

Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné. „Návrh je aj reakciou na dopyt používateľov systému označení pôvodu a zemepisných označení,” dodala poslankyňa za SaS.

Viac k témam: kultúrne dedičstvo, označenie pôvodu, právo priemyselného vlastníctva
Zdroj: Webnoviny.sk – Pôvod remeselných a priemyselných výrobkov sa začne označovať grafickými symbolmi, získajú tak právnu ochranu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií