fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Požiar pri Černobyle zvyšuje radiáciu a stále nie je pod kontrolou

Minulú sobotu vypukol v oblasti bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ požiar. V zakázanej zóne sa rozhorel lesný porast. Jeden požiar hasiči síce uhasili, no rozhorel sa ďalší v tesnej blízkosti bývalej elektrárne.

Máte tip? napíšte nám mailom

V oblasti bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ v oblasti jej zakázanej zóny vypukol ešte minulú sobotu požiar. S ním bojovali hasiči niekoľko dní a podarilo sa ho uhasiť, no medzičasom sa rozhorel ďalší požiar, ktorý je ešte bližšie bývalého vybuchnutého bloku jadrovej elektrárne Černobyľ.

Požiar, ktorý vypukol minulú sobotu a spôsobil ho jeden z miestnych obyvateľov sa síce podarilo uhasiť, no ledva si hasiči vydýchli a už sa rozhorel ďalší požiar.

nasa worldview T Z to T Z
NASA Worldview: ďalší požiar vypukol v tesnej blízkosti Černobyľu.

S požiarom aktuálne bojuje 380 hasičov a desiatky kusov techniky. Zasahujú aj lietadlá, ktoré zhodili už viac ako 300 ton vody.

Táto oblasť je pomerné náchylná na lesné požiare. Tie vypuknú predovšetkým na jar, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax v bývalých sovietskych republikách.

Požiar pri Černobyle sa následne rozšíri do okolia a je ťažké ho dostať pod kontrolu a to obzvlášť v tomto roku, kedy je pôda po suchej zime vypriahnutá.

Polícia už zatkla aj 27-ročného mladíka, ktorý spôsobil požiar pri Černobyle minulú sobotu. Podľa jeho slov podpálil trávu pre zábavu, no pre silný vietor sa požiar rýchlo rozšíril do lesa.

Prečítajte si tiež:
Najhľadanejší bojovník ISIS v Európe je zatknutý: Ide o britského rappera

V dôsledku požiaru v zakázanej zóne jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorá je dlhodobo kontaminovaná, namerali až 16-násobne zvýšenú radiáciu. Požiar uvoľňuje do okolia rádioaktívne častice.

Úrady však informovali, že zvýšená radiácia je len dočasná počas toho ako požiar spaľuje kontaminovanú pôdu a lokalizovaná je len na oblasť jednotlivých ohnísk požiarov. Nešíri sa mimo oblasť požiaru a po uhasení alebo spálení danej oblasti sa rádioaktivita vracia do normálu.

V Kyjeve ani v okolí úrady nezaznamenali zvýšenú rádioaktivitu. Včera taktiež maďarské úrady informovali, že v súvislosti s požiarom v zakázanej zóne černobyľskej elektrárne na území Maďarska taktiež nezaznamenali zvýšenú rádioaktivitu. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií