Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo by sme mali obmedziť palmový olej a výrobky, ktoré ho obsahujú?

Palmový olej sa nachádza v polovici všetkých výrobkov v supermarkete. Jeho výroba má alarmujúci dopad na životné prostredie. Aké sú možnosti na záchranu prírody?

Čo je palmový olej?

Palmový olej je typ jedlej zeleniny, ktorá sa získava z ovocia palmy, ktorá narastá na africkom palmovom strome. Je to najviac využiteľná zelenina na zemi. Palmové stromy pochádzajú originálne zo západnej Afriky, ale prežijú v každom prostredí, kde je prales. Dnes je palmový olej vysádzaný po celom svete v Afrike, Ázii, Severnej a Južnej Amerike. 85 % palmového oleja je globálne produkovaných a exportovaných hlavne z Indonézie a Malajzie.

Celkovo sa každoročne vyrábajú desiatky miliónov ton palmového oleja, čo predstavuje viac ako 30 % svetovej produkcie rastlinného oleja. Tento rastlinný olej sa nachádza v približne 40-50 % domácich výrobkov v mnohých rozvinutých krajinách, ako je napríklad Austrália. Palmový olej môže byť prítomný v širokej škále výrobkov vrátane pečiva, cukroviniek, šampónov, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, pracích prostriedkov aj zubnej pasty.

Dopad na životné prostredie

Obrovská expanzia výroby palmového oleja vo svete vzniká na úkor biodiverzity a poškodenia ekosytémov v krajinách, kde sa olej vyrába. V súčasnosti sa tretina všetkých druhov cicavcov v Indonézii považuje za kriticky ohrozené v dôsledku tohto neudržateľného rozvoja, ktorý rýchlo zasahuje do biotopu.

Podľa World Wildlife Fund sa každú hodinu vyrúbe prales na výrobu palmového oleja vo veľkosti 300 futbalových ihrísk. Kvôli spôsobenému odlesňovaniu zomiera veľké množstvo zvierat, niektorým hrozí úplné vyhynutie. Najviac ohrozené sú orangutany a sumatranské tigre, ktoré by mali pri momentálnom tempe odlesňovania zmiznúť z voľnej prírody za 5 až 10 rokov.

Vyhynutie niekoľkých druhov zvierat, nie je jediným problémom, ktorý spôsobuje enormná produkcia palmového oleja. Dopad má aj na zmenu klímy. Odstránenie pôvodných lesov často súvisí aj so spaľovaním dreva a lesného porastu. Pri spaľovaní sa vypúšťajú do ovzdušia nebezpečné látky, ktoré spôsobujú vznik skleníkových plynov. Aj vďaka výrubu lesov je Indonézia tretím najväčším producentom skleníkových plynov na svete.

Najväčší spotrebitelia

Na svete existuje niekoľko veľkých dodávateľov palmového oleja, ktorí predávajú olej ďalším firmám. Tie ho zasa zapracujú do svojich výrobkov. Daily Mail uviedol, že podľa správy Greenpeace od roku 2015 sa zničilo až 130 000 hektárov. Vina sa pripisuje práve 25 svetovým dodávateľom palmového oleja.

Ďalej Daily Mail píše, že za najhoršieho potravinového giganta, ktorý používa pri výrobe produktov palmový olej, je firma Mondelez. Dobrú povesť nemajú ani značka sušienok Oreo, čokoládových tyčiniek Cadbury či značka krekrov RitzCrackers.  Medzi ďalšie firmy patria Colgate-Palmolive, General Mills, Hershey, Kellogg, Kraft Heinz, L’Oreal, Mars, Nestlé, PepsiCo, Reckitt Benckiser a Unilever.

Aktivistická skupina Say No To Palm Oil (vo voľnom preklade, „Povedz nie palmovému oleju“)  na ich oficiálnej webovej stránke uvádza dve firmy, ktoré sa podieľajú na abnormálnej spotrebe palmového oleja. Je ňou populárny Starbucks a známa značka nealkoholického nápoja PepsiCo.

Prečo je Starbucks terčom pozornosti mnohých aktivistov? V roku 2013 začala spoločnosť Starbucks čeliť tlaku verejnosti, a tak v rámci udržania dobrého mena oznámila, že do roku 2015 získa 100 % udržateľný palmový olej, to znamená, že sa bude snažiť o udržateľné zdroje palmového oleja a zastavenie výrubu lesov. Aktivisti doposiaľ čakajú na výsledky, ktoré ešte, bohužiaľ, neprišili. Naopak, globálny korporátny gigant PepsiCo na rozdiel od Starbucksu odmieta zastaviť odlesňovanie z dodávateľského reťazca. PepsiCo ročne spotrebuje približne 457 200 metrických ton palmového oleja, čo má obrovský dopad na lesy, ľudí, voľne žijúce zvieratá a podnebie.

Výrobky z palmového oleja

Palmový olej je najrozšírenejší rastlinný olej na svete a nachádza sa až v polovici všetkých balených výrobkov predávaných v supermarkete. Pokiaľ sa chcete dozvedieť informácie, prečo niektoré výrobky – napríklad kozmetika, pizza, zmrzlina, margarín, čokoláda, mydlo, balený chlieb, bionafta… – obsahujú palmový olej, kliknite na World WildLife Fun. Mnoho z nich nie je jasne označených. Palmový olej a jeho deriváty sa môžu objavovať pod mnohými názvami, ako napríklad:

rastlinný olej, rastlinný tuk, palmové jadrá, palmový jadrový olej, palmový ovocný olej, palmitát, palmoleín, glyceryl, stearát, kyselina stearová, Elaeis Guineensis, palmitová kyselina, palmitoyltetrapeptid-3, Laureth sulfát, Laurylsulfát sodný, Sodný karmelát, Sodný palmový karmelát, Lauryl-laktyl / Síran sodný, Hydravané palmitoglyceridy, Etyl-palmitát, Octylpalmitát, Palmitylalkohol.

Zodpovedný spôsob výroby

Dobrou správou je, že sa nemusíte vzdať výrobkov obsahujúcich palmový olej. Môžete si vybrať tie, ktoré boli vyrobené zodpovedným spôsobom šetrným voči prírode a zvieratám.

Vyhľadajte značku RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil), aby ste si mohli zakúpiť výrobky vyrobené s certifikátom udržateľného palmovým olejom /problém – neviem si poradiť, čím by som to mohla nahradiť, aby sa nezmenil význam, prosím pomoc/. Táto značka vám dáva istotu, že palmový olej bol vyrobený ekologicky zodpovedným spôsobom.

Skúste sa popozerať aj po ďalšom certifikovanom označení Green Palm Label. Výnosy z Green Palm Label pomáhajú pestovateľom financovať prechod na udržateľný palmový olej.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií