fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Čaputová tvrdí, že nie je proti rodinám. Matovičove tvrdenia sú manipulatívne a nepravdivé

Podanie prorodinného balíčka na ÚS prezidentka avizovala už pred prelomením jej veta poslancami.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje tvrdenia Igora Matoviča, že je proti rodinám, za manipulatívne a nepravdivé, uviedol pre agentúru SITA jej hovorca Martin Strižinec.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) včera ostro skritizoval prezidentku na sociálnej sieti, pretože sa obrátila na Ústavný súd SR (ÚS) v súvislosti so schváleným balíčkom prorodinných opatrení. Ako minister uviedol na sociálnej sieti, “nenávisť voči nemu prezidentku metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov“.

Rodiny majú dostať účinnú pomoc

Podanie prorodinného balíčka na ÚS prezidentka avizovala už pred prelomením jej veta poslancami Národnej rady SR.

„Podala som návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti,“ konštatovala prezidentka.

Tvrdí, že nie je proti pomoci rodinám, ale robí to preto, lebo chce, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc, ktorú si môžeme dovoliť, a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť.

Prečítajte si tiež:
Cirkulárna ekonomika: Do triedenia odpadu sa zapája pravidelne 55 % Slovákov

Balíček je protiústavný z troch dôvodov

Hlava štátu okrem procesných výhrad v podaní uvádza aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona v prípade, ak nerozhodne do 1. januára 2023. Je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov. Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod.

„Som presvedčená, že inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie,“ vysvetľuje Zuzana Čaputová. Podľa nej je potrebné, aby Ústavný súd SR raz a navždy urobil v tejto téme jasno.

Viac k témam: Prorodinný balíček
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová tvrdí, že nie je proti rodinám. Matovičove tvrdenia sú manipulatívne a nepravdivé © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií