fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Zuzana Čaputová: S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu

Prezidentka Zuzana Čaputová priznala, že s obavami sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu u nás aj za hranicami Slovenska. Z tohoto dôvodu pozvala včera do Prezidentského paláca našich popredných epidemiológov a epidemiologičky spolu s hlavným hygienikom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zuzana Čaputová sa na sociálnej sieti vyjadrila k aktuálnej situácií na Slovensku: ,,Podľa  expertného stanoviska situácia nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace sa budeme stretávať s rastúcim počtom infikovaných, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotného personálu.”

Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19

Čaputová taktiež informovala, že dobrou správou je, že Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19, ktorého výsledky sú dostupné do pár minút. V tomto procese prisľúbila aj svoju pomoc, aby Slovensko zadovážilo tieto testy čo najskôr, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv. ,,Rýchle testovanie, s výsledkom do pár minút, umožní ľuďom žiť slobodnejšie vďaka dostupnosti rýchleho výsledku.Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie ale nestačí len zlepšenie testovania. Potrebné je zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcii, ” napísala.

zuzana Čaputová koronavírus
Zuzana Čaputová na stretnutí s epidemiológmi. Zdroj:facebook.com/zcaputova

Prezidentka predstavila niekoľko princípov, ktoré  by v tejto situácií pomohli:

  • Opatrenia by nemali byť prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. Tak ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie ak sa situácia zhorší.
  • Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia vychádzať z dát a odborných posudkov expertov a expertiek. Ich autorita je dnes veľmi dôležitá.
  • Opatrenia by mali byť zrozumiteľné a férové, to znamená pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu by mali platiť aj rovnaké obmedzenia.
  •  Prezentovať verejnosti by sme mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú aj najvyššiu politickú podporu. Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti.
  • V boji s pandémiou je okrem odbornosti veľmi dôležitý aj efektívny manažment prijímania rozhodnutí a ich výkonu. V nadväznosti na to je rovnako dôležitá komunikácia s verejnosťou a zodpovednosť za ňu. Náš spoločný úspech teda stojí na dvoch pilieroch, manažovanie zo strany štátu a zodpovednosť, solidarita každého z nás. Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, že zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších.
  • Prijímanie opatrení je potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to platí teraz v oblasti kultúry a športu pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.
Prečítajte si tiež:
Prezidentka Zuzana Čaputová odkazuje Kollárovi, že by mal odstúpiť

Ďalej Čaputová pokračovala: ,,Prvú vlnu sme zvládli aj za cenu, že sme dočasne a na nevyhnutnú mieru obmedzili všetky naše sociálne kontakty a tiež za cenu dočasného utlmenia našej ekonomiky. Nikto si dnes neželá, aby sa to zopakovalo znovu. Je teraz len v našich rukách aby sme tvrdým opatreniam dokázali predísť. Chce to však od každého z nás väčšiu mieru obozretnosti, vyhýbanie sa situáciám a miestam s väčším rizikom nákazy a dôsledné rešpektovanie odporúčaní a opatrení epidemiológov a hygienikov. Najmä nosenie rúšok, lebo to je dnes najmenej bolestivé a zároveň aj najúčinnejšie opatrenie pre to, aby sa nám situácia nevymkla spod kontroly. Situácia v okolitých krajinách by pre nás mala byť upozornením. So znepokojením sledujem aj názory rôznych ľudí, ktorí bez rešpektu a samozrejme aj bez zodpovednosti za výsledok, šíria dezinformácie.

Zatiaľ sme na tom aj v prípade druhej vlny stále lepšie ako okolité štáty a podľa slov prítomných odborníkov sme aj na ďalšie týždne a mesiace pripravení. Potrebujeme sa však výraznejšie pohnúť v zabezpečení dostatočnej finančnej, materiálnej, ale aj morálnej podpory našim zdravotníkom a zdravotníčkam v prvej línii. Tí si od nástupu prvej vlny prakticky neoddýchli, stále pracujú v mimoriadnom režime a práve na nich príde v nasledujúcich týždňoch a mesiacov najväčší nápor nových prípadov.

Riešenie situácie si vyžaduje nás všetkých, našu empatiu, solidaritu so slabšími, ohľaduplnosť. Nič viac a nič menej. Zvládneme to.”

Prečítajte si tiež:
Prvé odchody a čistky. Po výmene vlády odchádzajú zo svojich postov sudcovia, ale aj riaditeľ vojenského spravodajstva
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií