fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Zuzana Čaputová: S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu

Prezidentka Zuzana Čaputová priznala, že s obavami sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu u nás aj za hranicami Slovenska. Z tohoto dôvodu pozvala včera do Prezidentského paláca našich popredných epidemiológov a epidemiologičky spolu s hlavným hygienikom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zuzana Čaputová sa na sociálnej sieti vyjadrila k aktuálnej situácií na Slovensku: ,,Podľa  expertného stanoviska situácia nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace sa budeme stretávať s rastúcim počtom infikovaných, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotného personálu.”

Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19

Čaputová taktiež informovala, že dobrou správou je, že Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19, ktorého výsledky sú dostupné do pár minút. V tomto procese prisľúbila aj svoju pomoc, aby Slovensko zadovážilo tieto testy čo najskôr, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv. ,,Rýchle testovanie, s výsledkom do pár minút, umožní ľuďom žiť slobodnejšie vďaka dostupnosti rýchleho výsledku.Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie ale nestačí len zlepšenie testovania. Potrebné je zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcii, ” napísala.

zuzana Čaputová koronavírus
Zuzana Čaputová na stretnutí s epidemiológmi. Zdroj:facebook.com/zcaputova

Prezidentka predstavila niekoľko princípov, ktoré  by v tejto situácií pomohli:

  • Opatrenia by nemali byť prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. Tak ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie ak sa situácia zhorší.
  • Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia vychádzať z dát a odborných posudkov expertov a expertiek. Ich autorita je dnes veľmi dôležitá.
  • Opatrenia by mali byť zrozumiteľné a férové, to znamená pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu by mali platiť aj rovnaké obmedzenia.
  •  Prezentovať verejnosti by sme mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú aj najvyššiu politickú podporu. Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti.
  • V boji s pandémiou je okrem odbornosti veľmi dôležitý aj efektívny manažment prijímania rozhodnutí a ich výkonu. V nadväznosti na to je rovnako dôležitá komunikácia s verejnosťou a zodpovednosť za ňu. Náš spoločný úspech teda stojí na dvoch pilieroch, manažovanie zo strany štátu a zodpovednosť, solidarita každého z nás. Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, že zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších.
  • Prijímanie opatrení je potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to platí teraz v oblasti kultúry a športu pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.
Prečítajte si tiež:
Najvyšší súd rozhodol, že Monika Jankovská a ďalší sudcovia ostávajú vo väzbe

Ďalej Čaputová pokračovala: ,,Prvú vlnu sme zvládli aj za cenu, že sme dočasne a na nevyhnutnú mieru obmedzili všetky naše sociálne kontakty a tiež za cenu dočasného utlmenia našej ekonomiky. Nikto si dnes neželá, aby sa to zopakovalo znovu. Je teraz len v našich rukách aby sme tvrdým opatreniam dokázali predísť. Chce to však od každého z nás väčšiu mieru obozretnosti, vyhýbanie sa situáciám a miestam s väčším rizikom nákazy a dôsledné rešpektovanie odporúčaní a opatrení epidemiológov a hygienikov. Najmä nosenie rúšok, lebo to je dnes najmenej bolestivé a zároveň aj najúčinnejšie opatrenie pre to, aby sa nám situácia nevymkla spod kontroly. Situácia v okolitých krajinách by pre nás mala byť upozornením. So znepokojením sledujem aj názory rôznych ľudí, ktorí bez rešpektu a samozrejme aj bez zodpovednosti za výsledok, šíria dezinformácie.

Zatiaľ sme na tom aj v prípade druhej vlny stále lepšie ako okolité štáty a podľa slov prítomných odborníkov sme aj na ďalšie týždne a mesiace pripravení. Potrebujeme sa však výraznejšie pohnúť v zabezpečení dostatočnej finančnej, materiálnej, ale aj morálnej podpory našim zdravotníkom a zdravotníčkam v prvej línii. Tí si od nástupu prvej vlny prakticky neoddýchli, stále pracujú v mimoriadnom režime a práve na nich príde v nasledujúcich týždňoch a mesiacov najväčší nápor nových prípadov.

Riešenie situácie si vyžaduje nás všetkých, našu empatiu, solidaritu so slabšími, ohľaduplnosť. Nič viac a nič menej. Zvládneme to.”

Prečítajte si tiež:
Pellegrini: Štátna karanténa pre každého, kto príde zo zahraničia, mohla byť skôr
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií