fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Príjmy štátneho rozpočtu boli v auguste vyššie o bezmála 1,6 miliardy eur v porovnaní s vlaňajškom

Medziročný rast daňových príjmov predstavoval 17,4 %, čo je 1,478 mld. eur. Pozitívny vývoj zaznamenali takmer všetky dane.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.9.2022 (Webnoviny.sk) – Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu augusta tohto roka vyššie o 1,59 mld. eur ako v auguste minulého roka. Výdavky štátneho rozpočtu sa medziročne znížili o 844,1 milióna eur.

Ako uviedlo Ministerstvo financií SR, medziročné zlepšenie hospodárenia štátneho rozpočtu predstavovalo 2,438 mld. eur.

Rozpočet skončil so schodkom

Štátny rozpočet skončil ku koncu augusta so schodkom vo výške 1,517 mld. eur, pričom príjmy presiahli 11,9 mld. eur a výdavky predstavovali 13,44 mld. eur.

Medziročný rast daňových príjmov predstavoval 17,4 %, čo je 1,478 mld. eur. Pozitívny vývoj zaznamenali takmer všetky dane.

Pri dani z pridanej hodnoty to bolo vo výške 722,6 milióna eur, pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 603,1 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 127,3 milióna eur. Naopak, daň z príjmov fyzických osôb medziročne poklesla vo výške 32,9 milióna eur.

Príjmy štátneho rozpočtu v rámci prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti boli na úrovni 21,3 milióna eur. Príjmy z rozpočtu EÚ medziročne poklesli o 47,6 milióna eur. Príjmy z dividend medziročne klesli o 98,7 milióna eur.

Prečítajte si tiež:
Rusko prekoná „šialené“ sankcie, tvrdí Putin, Ukrajina by podľa neho peniazmi z exportu potravín platila za zbrane

Ostatné príjmy výrazne narástli

„Plnenie týchto príjmov je možné očakávať najmä v druhej polovici roka,” uviedol rezort financií.

Ostatné príjmy štátneho rozpočtu medziročne narástli o 240,6 milióna eur, čo predstavuje rast o 45,8 %.

Rástli najmä príjmy z administratívnych poplatkov vo výške 50,2 milióna eur a iných nedaňových príjmov vo výške 189,6 milióna eur.

Príjmy z prenájmu medziročne vzrástli o jeden milión eur, pričom kapitálové príjmy medziročne klesli o 0,2 milióna eur.

Viac k témam: Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Príjmy štátneho rozpočtu boli v auguste vyššie o bezmála 1,6 miliardy eur v porovnaní s vlaňajškom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií