Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Psychologička tvrdí: Podávanie ruky pri zoznamovaní je základ

Mnohí si lámu hlavu nad tým, ako správne podať ruku pri zoznamovaní. Psychologička tvrdí, že najlepším spôsobom je vytvorenie rovnosti medzi dvomi ľuďmi. Platí to aj v prípade vysoko postavených osobností. Podanie ruky údajne nastavuje tón komunikácie, ktorá nasleduje po pozdrave. Existuje pár tipov a trikov, ako to zvládnuť na jednotku.

Dokonalým príkladom, ako si nepodávať ruky, je americký prezident Donald Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Počas prehliadky Francúzskeho národného dňa porušili takmer všetky zásady, ktoré o podávaní rúk kolujú. Macron chytil Donalda za ruku, potľapkal ho po chrbte a ruka v ruke s Trumpom pokračoval v chôdzi.

Po piatich sekundách Trump pohladí Macronovu ruku a dáva mu tak jasné znamenie: „Stačilo.“ Macron úmyselne v podaní ruky pokračuje a Trump na osem sekúnd úplne zastane. „V okamihu, keď si uvedomíte, že druhej osobe to je nepohodlné, je normálne po pár sekundách upustiť,“ objasnila psychologička Sanda Dolcosová. Ako teda nepokaziť podanie ruky?

Pamätajte sa pevné zovretie

Ukázalo sa, že najlepšou voľbou je pevný stisk. Je pozitívne spájaný s emočnou expresivitou a negatívne spájaný s plachosťou a neurotizmom. Rovnako naznačuje otvorenosť. Rázne potrasenie počas pohovoru môže zvýšiť vaše šance o prijatie na miesto. „Ak je vaša ruka ako mŕtva ryba, nie je vôbec pevná, znamená to nezáujem. Tiež nie je dobré triasť rukou ostošesť,“ radí psychológ Florin Dolcos.

zdroj: freepik.com

Pozor na pridlhé zovretie

Podanie ruky vám pomôže získať obraz o osobe, ktorej ruku podávate. Dobré podanie ruky uľahčuje rozhovor a platí to aj pri pracovných pohovoroch. Nezvyčajne dlhým podaním ruky môžete spôsobiť, že komunikačný partner zostane „zakríknutý“ a bude menej pravdepodobné, že sa počas rozhovoru zasmeje. Medzi cudzími ľuďmi to môže viesť k veľmi nepríjemnej a strohej komunikácii.

Podávanie ruky s dotykom

„Pocit jemného dotyku na pleci naznačuje bezpečnosť, akoby sa o vás niekto staral,“ vysvetlila profesorka marketingu, Jennifer Argová. Jej výskum dokázal, že keď sa ľudia cítia bezpečne, sú ochotní urobiť riskantnejšie rozhodnutia, napríklad v investíciách. Vedci tento jav spájajú s matkami, ktoré dieťaťu poskytujú bezpečnosť a starostlivosť práve dotykom či objatím.

zdroj: lawyer-monthly.com

Dodržujte bezpečnú vzdialenosť

Vo väčšine krajín sveta je bežné, že veľmi blízki priatelia pri spoločnom stretnutí medzi sebou udržujú aspoň 30 centimetrov. Podstatný rozdiel je viditeľný v Amerike, kde je adekvátna vzdialenosť medzi dvomi komunikujúcimi približne 50 až 95 centimetrov. Saudská Arábia zase dodržiava vzdialenosť viac ako 95 centimetrov. Blízka vzdialenosť medzi dvomi komunikujúcimi má svoje benefity.

Keď ste pri druhej osobe pri zoznamovaní bližšie, môžete cítiť napríklad jeho vôňu, či všimnúť si detaily tváre. „Potrasenie ruky okrem iného slúži ako jeden z mnohých spôsobov vzájomného vzorkovania sociálnych chemikálií,“ vysvetlil neurológ Noam Sobel.

Pri zoznamovaní sa usmievajte

Úsmev, či už falošný alebo skutočný, posilňuje spoločenské putá a robí z vás príjemnejších ľudí. Smiech pomáha ľuďom otvoriť sa a prezradiť intímnejšie informácie o vlastnej osobe. K úsmevu sa perfektne hodí aj príležitostný bozk, ktorý však nie je akceptovaný vo všetkých krajinách. Rovnako záleží na postavení dvoch komunikujúcich ľudí. Potenciálnemu šéfovi by ste pusu na líce asi nedali.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií