fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Remišová má zabezpečiť pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce. Ľudia si zaslúžia život zodpovedajúci 21. storočiu, odkazuje PS

Na Slovensku je 463 obcí bez bezpečného prístupu k pitnej vode a približne 900 obcí nemá ani kanalizáciu.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.8.2022 (Webnoviny.sk) – Politická strana Progresívne Slovensko (PS) napísala ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronike Remišovej (Za ľudí) otvorený list, v ktorom ju žiada, aby zabezpečila pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce na Slovensku.

„Aktuálne je u nás 463 obcí bez bezpečného prístupu k pitnej vode, čo je približne pol milióna ľudí a podľa dát od Združenia miest a obcí Slovenska, kompletné pokrytie vodovodom má iba necelých 36 percent slovenských samospráv. Približne 900 z takmer 3000 našich obcí nemá ani meter kanalizácie. Žiaľ, situácia sa za posledné desaťročie výrazne nemení,” uviedla členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková.

Vysoká miera byrokracie a administrácie

Verejnú výzvu dodnes podpísalo na webstránke www.vodaprevsetkych.sk niekoľko tisíc ľudí a 25 starostov a starostiek. Ako ukázal prieskum medzi starostkami a starostami dotknutých obcí, problémom je vysoká miera byrokracie a administrácie, s ktorou si obce nevedia poradiť.

„Súčasné verejné výzvy nereflektujú na skutočné potreby a podmienky obcí, situáciu komplikuje aj nevyhovujúca výška alokovaných finančných prostriedkov a malé obce nemajú finančné prostriedky ani len na samotné projektové dokumentácie,” doplnila Hanuliaková.

Prečítajte si tiež:
Antirúškari nepochodili ani na súde v Štrasburgu. Ako dopadli ďalšie sťažnosti voči protipandemickým opatreniam?

Nedôstojná realita Slovákov

Progresívne Slovensko žiada ministerku Remišovú, aby iniciovala zmapovanie aktuálnej situácie budovania a stavu siete verejných vodovodov na Slovensku, bezodkladne alokovala dostačujúce množstvo nielen peňažných, ale aj ľudských zdrojov na pomoc obciam, ktoré potrebujú aktívnu podporu a spoluprácu zo strany štátu a aby zabezpečila odstránenie všetkých byrokratických prekážok a vytvorenie bezbariérových podmienok pre urýchlený rozvoj verejnej vodovodnej a kanalizačnej siete.

„Ľudia si zaslúžia život zodpovedajúci štandardu 21. storočia. Dostávať vodu na prídel z pristavených cisterien, byť odkázaní na drahú a neekologickú balenú vodu, rozhodovať sa medzi spláchnutím a osprchovaním tomuto štandardu absolútne nezodpovedá. Žiaľ, aj toto je nedôstojná realita pol milióna Sloveniek a Slovákov,” dodal environmentálny aktivista a člen predsedníctva PS Michal Sabo.

Viac k témam: Kanalizácia, Pitná voda
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová má zabezpečiť pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce. Ľudia si zaslúžia život zodpovedajúci 21. storočiu, odkazuje PS © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií