fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rishi Sunak bude novým britským premiérom, Trussová vydržala len 45 dní

Jeho jediná zostávajúca súperka, šéfka Dolnej snemovne britského parlamentu Penny Mordaunt, odstúpila z boja o post lídra Konzervatívnej strany.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. októbra 2022, 16:04

Bývalý britský minister financií Rishi Sunak dostal po siedmich týždňoch šancu opäť sa uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany a teda i premiéra a uspel. Štyridsaťdvaročný Sunak v septembri prehral v súboji s Liz Truss , ktorá však vo štvrtok oznámila svoju rezignáciu po 45 búrlivých dňoch vo funkcii.

Agentúra AP pripomína, že bývalý minister financií už počas svojej predchádzajúcej kampane upozorňoval, že Trussovej plány na redukciu daní sú nezodpovedné a spôsobia zmätok, čo sa aj stalo.

Týždne plné problémov

Trussová rezignovala po týždňoch problémov, ktoré vyvolal jej ekonomický plán a čoraz viac zákonodarcov ju vyzývalo na odstúpenie.

Plán na redukciu daní, ktorý vláda ohlásila minulý mesiac, vyvolal turbulencie na finančných trhoch a vládnu krízu, ktorá viedla k ohláseniu zmien v oznámenom balíčku i odvolaniu ministra financií.

Najmladší premiér za dvesto rokov

Nový minister následne v snahe o upokojenie turbulentných finančných trhov oznámil, že ruší takmer celé plánované zníženie daní a naznačil, že chystá redukciu verejných výdavkov.

Sunak bude prvým farebným lídrom Británie a tiež prvým politikom indického pôvodu, ktorý nastúpi na post premiéra. Vo veku 42 rokov bude i najmladším premiérom za viac ako 200 rokov.

Prečítajte si tiež:
Tandem Moskva – Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability, vyhlásil Putin

Viac k témam: Britský premiér, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Rishi Sunak bude novým britským premiérom, Trussová vydržala len 45 dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií