fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tandem Moskva – Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability, vyhlásil Putin

Vyhlásenie čínskej vlády vydané po stretnutí sa konkrétne nezmieňuje o Ukrajine, ale uvádza, že Si Ťin-pching prisľúbil „silnú podporu“ ruským „kľúčovým záujmom“.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok poďakoval svojmu čínskemu náprotivkovi Si Ťin-pchingovi za jeho „vyvážený“ prístup k ukrajinskej kríze a odsúdil „škaredú“ politiku Washingtonu.

Udialo sa tak na stretnutí v uzbeckom Samarkande v čase, keď Moskva zaznamenala na bojisku veľké neúspechy, predovšetkým v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Obavy Pekingu

Obaja prezidenti sa zišli na samite Šanghajskej organizácie spolupráce. Putin povedal, že sa snaží zmierniť bližšie nešpecifikované „obavy“ Číny zo situácie na Ukrajine.

„Chápeme vaše otázky a obavy v tejto súvislosti a určite na stretnutí ponúkneme podrobné vysvetlenie nášho postoja k tejto otázke, aj keď sme o tom už hovorili,“ povedal.

Spomenuté „obavy“ sa zdali byť v podaní Pekingu ako zastreté priznanie odlišného názoru na dlhotrvajúci vojenský útok Ruska, ktorý Čína dosiaľ priamo neodsúdila.

Vyhlásenie čínskej vlády vydané po stretnutí sa konkrétne nezmieňuje o Ukrajine, ale uvádza, že Si Ťin-pching prisľúbil „silnú podporu“ ruským „kľúčovým záujmom“.

Tandem Moskva-Peking

Aj keď vyhlásenie neuvádza žiadne podrobnosti, Peking používa „kľúčové záujmy“ na opis otázok, ako je národná suverenita a nárok vládnucej komunistickej strany na Taiwan, pre ktorý je ochotný ísť do vojny.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinskí vojaci oslobodili 400 štvorcových kilometrov územia, uskutočňujú opatrnú a efektívnu protiofenzívu

Pozorovatelia tvrdia, že Rusko sa pravdepodobne bude čoraz viac spoliehať na Čínu ako na trh pre svoju ropu a plyn, keďže Západ sa bude snažiť stanoviť cenový strop pre ruské energetické zdroje a potenciálne úplne obmedziť ich dovoz.

„Tandem Moskva a Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability. Spoločne stojíme za formovaním spravodlivého, demokratického a multipolárneho sveta založeného na medzinárodnom práve a ústrednej úlohe Organizácie Spojených národov, nie na pravidlách vynájdených niektorými, ktorí sa ich snažia presadiť na druhých bez toho, aby vysvetlili, čím sú,“ povedal Putin.

Si Ťin-pching bol zdržanlivejší a povedal, že „zoči-voči zmenám vo svete, časom a histórii je Čína ochotná spolupracovať s Ruskom, aby odrážala zodpovednosť veľkej krajiny, hrala vedúcu úlohu a vnášala stabilitu do nepokojného a prepojeného sveta“.

Viac k témam: energetická kríza, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Tandem Moskva – Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability, vyhlásil Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií