fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chystáš sa alebo rozmýšľaš nad operáciou očí? Tieto informácie by si určite mal poznať!

Máte tip? napíšte nám mailom

VEĽKÝ LASEROVÝ MANUÁL alebo ČO VÁM NIKTO NEPOVEDAL O OPERÁCIÁCH OČÍ

 

JE OPERÁCIA PRE KAŽDÉHO?

Rýchle a jednoduché riešenia. To je slovné spojenie, od ktorého sme v dnešnom svete dokonale závislí. Chceme všetko riešiť jedným ťahom, bleskovo a hneď.

V práci, na nákupoch, aj v zdravotných otázkach. Najlepšie to vystihla nedávno Zuzana. So zľavovými poukážkami nakúpila sestre, frajerovi aj mame darčeky. Operáciu očí rovnakým laserom. Pre všetkých.

 

POZOR NA KVALITU. „Na niektorých pracoviskách potrebujú každého pacienta. Keď k nim raz príde, ´schmatnú´ ho a olaserujú aj za cenu, že nie je ideálny kandidát.  Žiaľ, aj v zdravotníctve sa nájdu kliniky, ktoré pracujú v prvom rade pre biznis. Iste, cieľom každého zdravotníckeho zariadenia je zisk, nikdy to však nesmie byť na úkor pacienta. Na svete neexistuje dôležitejšie pravidlo, ako je zdravie a dobro pacienta,“ myslí si očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková z bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia.

 

CEZ ZĽAVOVÉ PORTÁLY?

Aj nákupy operácií cez zľavové portály alebo kliniky, ktoré pacientom ponúkajú jedinú operačnú metódu, sú pre mnohých očných chirurgov doslova pohromou.

„Často ich využívajú pracoviská, ktoré  ponúkajú len jeden typ operačnej metódy a trpia nedostatkom pacientov. Pri odstraňovaní dioptrií laserom je však kľúčové, aby chirurgovia ušili pacientovi laserovú metódu presne na mieru. Pri akciovej cene konkrétneho zákroku je to nemožné. Hrozí, že podstúpite operáciu, ktorú by na inej klinike ponúkajúcej všetky operačné postupy, vylúčili ako nevhodnú. Dôležitá je nielen skúsenosť očných chirurgov, ale aj indikujúcich lekárov,“ vystríha očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

Očná operácia nie sú bambusové ponožky, ktoré sadnú každému. Na zľavovom portáli riskujete nákup zákroku, ktorý síce získate za nižšiu cenu, no pre vaše oči nemusí byť najlepší.

 

JEDNA vs. TRI So zdravotníckym zariadením je to ako s ktorýmkoľvek iným podnikom. Predstavte si, že počas vyšetrenia príde lekár na to, že ste ideálnym pacientom na metódu číslo dva. U nich však operujú iba ´trojkou´. Prezradí vám to a pošle vás k susedom? Mal by. V praxi sa to však vždy takto nedeje. „Moderná očná medicína využíva tri základné operačné techniky. Spoznáte ich podľa typu a druhov lasera, ktorý počas operácie pracuje. Najnovšie metódy typu SMILE používajú iba femtosekundový laser samotný, metódy typu femtoLASIK kombináciu femtosekundového a excimerového laseru. Pri metódach LASEK odstraňuje dioptrie excimerový laser.  Ak klinika ponúka len jednu z uvedených metód, hrozí, že časť pacientov zoperuje nesprávne,“ upozorňuje lekárka.  „Iba chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve, ideálne všetky tri súčasné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok presne na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú (napríklad povrchovú), časť pacientov odlaseruje nesprávne,“

 

Prečítajte si tiež:
NASA si pomýlila slnko s mesiacom! Ako je to vôbec možné?

relex_step1

PRECÍZNE VYŠETRENIE JE ZÁKLADOM

Oční chirurgovia upozorňujú, že aby operácia priniesla pacientovi nového benefity a slobodu, v prvom rade by mal pacient podstúpiť precízne vstupné vyšetrenie. „Z praxe žiaľ vieme, že niekde trvá tridsať minút. U nás tri hodiny. Za kratší čas nie je možné vyšetriť desiatky parametrov, ktoré sú v rozhodovaní či pacienta (ne) operoavťa, kľúčové,“ upozorňuje MUDr. Adriana Smorádková.

Každé precízne očné vyšetrenie by malo obsahovať rozkvapkanie zrenice. V očnej terminológii hovoríme o vyšetreniach v cykloplégii a v mydriáze.  Mydriáza  pomáha lekárom odhaliť patologické zmeny vo vnútroočnej šošovke, v sklovci či na sietnici. „Bez vyšetrenia v mydriáze zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru,upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Cykloplégia slúži na to, aby ňou lekár dočasne paralyzoval zaostrovací očný sval. „U mladých ľudí býva veľmi svižný, preto ho cykloplégiou dokážeme na krátky čas znehybniť. Nevedome ním môžu totiž kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej ´obrny´ ho doslova vyradíme z funkcie, vďaka čomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč. Bez cykloplégie môžu výsledné merania dioptrií skresľovať. A to až do výšky dvoch dioptrií,“ dodáva lekárka.

Takzvaným akomodačným kŕčom trpí približne dve percentá pacientov. Vyskytuje sa častejší u mladých ľudí, ktorí trávia hodiny práce s počítačom. Nevyhýba sa ani krátkozrakým typom, ktorí nosia silnejšie dioptrie ako ich oči v skutočnosti potrebujú. Lekári vám ho môžu diagnostikovať aj vtedy, keď trpíte astigmatizmom, nosíte však slabšie cylindrické dioptrie ako vaše oči v skutočnosti potrebujú. Cykloplégia je dôležitá v prípade, ak potrebujete nové dioptrické okuliare. Nevyhnutná je aj ako súčasť vyšetrenia pre laserovou alebo vnútroočnou operáciou dioptrií.

Problémom podľa oslovených lekárok býva aj nedostatočná anamnéza a záverečný rozhovor.

„Lekár, ktorý sa pýta a počúva je kľúčom ku kvalitnému vyšetreniu. Ak pacienta pred operáciou dostatočne nevyšetrí a ´nevyspovedá´, môže po operácii ocakávať vážne problémy. Každý vyšetrujúci lekár by mal mať preto zapnutý svoj “šiesty zmysel” a používať zdravý lekársky úsudok a svoje skúsenosti. Hoci u niektorých pacientov môžu všetky vyšetrenia ukazovať v prospech laserového zákroku, po rozhovore s pacientom môže odborník rozhodnúť opačne a pacientovi zákrok neodporučiť,” pokračuje lekárka.

Príkladom sú napríklad skryté psychiatrické diagnózy či užívanie niektorých typov liekov, napríklad psychofarmatík. Niektoré z nich oslabujú funkciu zreníc, čo môže u pacienta spôsobiť ťažkosti so zaostrovaním.

mudr-smoradkova-mudr-piovarci-mudr-zahorcova

 

– IDEÁLNA SKUPINA NA LASEROVÉ ZÁKROKY –

Majú od 15 do 45 rokov, dostatočne hrubú rohovku a minimálne rok ustálenú dioptrickú chybu od + 2 do – 10.

 

RIZIKOVÉ SKUPINY

45 +

Máte okolo 45 rokov a do štyridsiatky ste okuliare do diaľky ani na blízko nepotrebovali. Okolo štyridsať päťky sa vám objavia vekom podmienené dioptrie na čítanie (starozrakosť známa ako presbyopia). Slabnúca schopnosť prečítať si esmesku v mobile alebo cenovky na tovare v obchode vás donúti zavítať do optiky či drogérie po jeden pár. Ak spadáte do tohto popisu, laserové operácie bez sú pre vás absolútne nevhodné.

Prečítajte si tiež:
Japonský test osobnosti odhalí o tebe a tvojom živote viac, než si myslíš

Po päťdesiatke vám k zhoršenému videniu na blízko s veľkou pravdepodobnosťou pribudne aj dioptria do diaľky. „Žiaľ existujú kliniky, ktoré ponúknu laserovú operáciu aj týmto pacientom. Ubezpečia ich, že im odstránia dioptrie do diaľky a na blízko im ostanú len slabšie okuliare. Po pol roku od zákroku sa im však celá dioptrická chyba môže vrátiť späť. Jedinou možnosťou pre týchto pacientov sú vnútroočné zákroky Raindrop a PRELEX“

 

PLUSKÁRI 

Pluskové dioptrické chyby nie sú vo všeobecne vhodné na laserové zákroky. Výnimkou sú mladí ľudia zhruba do 30 rokov s nižšou plusovou chybou(do + 3). Musia však rátať s tým, že o 5 – 10 rokov sa im celá chyba vráti späť. Neverte nikomu, kto vám tvrdí, že vám po štyridsaťpäťke  odstráni laserovom plusovú chybu do blízka..

 

ASITGMATIZMUS

Je možné odstrániť jedine podpovrchovou metódou typu femtoLASIK. Metóda typu LASEK, ani najnovšia metóda typu SMILE je na odstránenie astigmatizmu nevhodná.

 

Plôška

VYZNAJ SA V LASEROVÝCH METÓDACH

Metódy typu SMILE

Komerčné názvy: NeoLASIK 3D SMILE, NeoLASIK 3D Elite, ReLEX SMILE,

Použité lasery: femtosekundový

Bezbolestná metóda počas operácie aj počas hojenia. Najnovšia z dostupných laserových metód. Celú operáciu vykonáva po prvý krát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Laser pracuje bez bolesti a jako jediný ori tejto metóde nepáli tkanivo rohovky. Najrýchlejší návrat ku koníčkom, športovať môžete už o sedem dní.

Ideálna pre strednú a vyššiu krátkozrakosť (- 2 až – 10).

 

Metódy typu femtoLASIK

Komerčné názvy: femtoLASIK basic, NeoLASIK HD, iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIK

Použité lasery: femtosekundový + excimerový

Bezbolestná metóda počas operácie aj počas hojenia. Femtosekundový laser vytvára počas operácie bezpečnostý flap. Už večer v deň operácie môžete sledovať televíziu či pracovať.

Ideálna pre krátkozrakosť (- 1 až – 10) a astigmatizmus.

 

Metódy typu LASEK

Komerčné názvy: PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser

Použité lasery: excimerový

Najstaršia a jediná stále bolestivá laserová metóda. Chirurgovia pri nej ako pri jedinej odstraňujú povrch – epitel rohovky. Tri až štyri dni po operácii môže pacient pociťovať určitý stupeň bolesti.

Ideálna pre pacientov so stabilizovanou nízkou krátkozrakosťou (do – 3).

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií