Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rumunsko začne s výcvikom ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16, začiatočný termín však ešte nie je stanovený

Pre výcvik vyčlenili leteckú základňu v Rumunsku, ktorá má zhruba desať kvalifikovaných inštruktorov.

12.7.2023 (SITA.sk) – Rumunsko začne s výcvikom ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16 možno už od budúceho mesiaca. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na anonymný zdroj, ktorý je oboznámený s ešte trvajúcimi rokovaniami.

Pilotný výcvik

Pre výcvik vyčlenili leteckú základňu v Rumunsku. To má zhruba desať kvalifikovaných inštruktorov, ktorí absolvovali viac ako 2 000 hodín lietania na daných strojoch. Súčasťou príprav je podľa zdroja rumunská požiadavka letového simulátora na stíhačky od výrobcu Lockheed Martin.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tri alebo štyri stroje zo súčasnej rumunskej letky F-16 by mohli byť kedykoľvek použité na výcvikovú misiu, dodal zdroj. Rumunsko má v súčasnosti 16 stíhačiek F-16, do konca roka 2024 by z Nórska malo prísť ešte ďalších 32.

Dĺžka výcviku ešte nie je známa

Dĺžku výcvikového programu ešte určia. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov sa v utorok vyjadril, že dúfa vo výsledky do šiestich mesiacov.

Reznikov na samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo Vilniuse podpísal memorandum, v ktorom načrtáva podmienky výcviku na bojové lietadlá s 11 členmi koalície. Medzi členov koalície patrí Dánsko, Holandsko, Belgicko, Kanada, Luxembursko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, samit vo Vilniuse, Stíhačka F-16, ukrajinský minister obrany, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk – Rumunsko začne s výcvikom ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16, začiatočný termín však ešte nie je stanovený © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií