fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi po ukrajinskej protiofenzíve opúšťajú svoje pozície a utekajú s korisťou

Okupanti najnovšie utekajú aj z mesta Svatove v Luhanskej oblasti.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.9.2022 (Webnoviny.sk) – V dôsledku pokračujúcej protiofenzívy ukrajinskej armády v Charkovskom smere ruské jednotky opúšťajú svoje pozície a utekajú s korisťou hlboko na dočasne okupované územia alebo na územie Ruskej federácie. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Oslobodených viac ako 40 obcí

Zástupca veliteľa vojenskej správy v Charkovskej oblasti Roman Semenucha pre ukrajinskú televíziu povedal, že už bolo oslobodených viac ako 40 obcí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Situácia sa neuveriteľne rýchlo mení a takýchto obcí je oveľa viac,” povedal. Miestni predstavitelia v Charkovskej oblasti tvrdia, že ukrajinskú vlajku vztýčili i v obciach blízko ruských hraníc, čo potvrdzuje pokračujúci ústup ruských síl v oblasti.

Ruské jednotky utekajúce z Iziumu nechali v tomto meste v Charkovskej oblasti množstvo zbraní a munície. Sobotňajší rýchly postup sa však mestom Izium pravdepodobne neskončil, pretože sa zdá, že Ukrajina otvorila nový front proti ruskej obrane na hraniciach Doneckej a Luhanskej oblasti.

Dôležitý uzol na ruských trasách

Okupanti najnovšie utekajú aj z mesta Svatove v spomenutej Luhanskej oblasti. Toto mesto predstavuje dôležitý uzol na ruských zásobovacích trasách do frontových línií ďalej na juh pozdĺž hraníc Doneckej a Luhanskej oblasti, pričom ešte do soboty bolo zhruba 40 kilometrov za známou frontovou líniou ukrajinského postupu.

Prečítajte si tiež:
Tanker v Čiernom mori je ekologickou časovanou bombou, zasiahli ho ruské rakety

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Utiekli na štyroch kamiónoch Kamaz, dvadsiatich obrnených vozidlách a ukradli viac ako 20 áut miestnych obyvateľov,” uviedol generálny štáb. Regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že cieľom novej ofenzívy bolo mesto Lysyčansk, odkiaľ sa ukrajinská armáda musela 3. júla po ťažkých bojoch stiahnuť.

Práve po obsadení Lysyčanska ruský prezident Vladimir Putin 4. júla vo vysielaní ruskej televízie vyhlásil víťazstvo v Luhanskej oblasti. O dva mesiace je však situácia diametrálne odlišná a proklamované ruské víťazstvo v oblasti už, zdá sa, neplatí. Hajdaj pre CNN povedal, že odtiaľ „okupanti, vrátane kolaborantov a vojakov, narýchlo utekajú”.

Viac k témam: Charkov, Donecká ľudová republika, LĽR Luhanská ľudová republika, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi po ukrajinskej protiofenzíve opúšťajú svoje pozície a utekajú s korisťou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií