Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruské rakety vraj dopadli na územie Poľska, Moskva to popiera a hovorí o úmyselnej provokácii (video+foto)

Poľsko zvyšuje pohotovosť vojenských jednotiek.

15.11.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. novembra 23:04

V poľskej dedine Przewodów pri ukrajinských hraniciach v utorok podľa poľských médií zomreli dvaja ľudia po zásahu projektilom. Podľa médií projektil dopadol popoludní na miesto, kde sušili obilie.

Vysokopostavený predstaviteľ americkej spravodajskej služby podľa tlačovej agentúry The Associated Press povedal, že dvoch ľudí na poľskom území zabili ruské rakety.

Zvýšená pohotovosť vojenských jednotiek

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller túto informáciu hneď nepotvrdil, ale povedal, že poprední lídri krajiny sú na núdzovom zasadaní pre „krízovú situáciu“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V súvislosti so správami o dopade ruských rakiet na poľské územie vláda krajiny potvrdila, že na poľskom území nastala explózia, ktorá zabila dvoch ľudí. Dodala, že „zvyšuje pohotovosť vojenských jednotiek“.

Hovorca poľskej vlády uviedol, že krajina „zisťuje, či potrebujeme aktivovať článok 4 Organizácie Severoatlantickej zmluvy“. Článok 4 znamená konzultácie v rámci NATO. V krátkom vyhlásení Poľsko neuviedlo, kto výbuch spôsobil. Informuje o tom portál news.sky.com.

Reakcia ruského ministerstva

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení poprelo, že ruské rakety dopadli na poľské územie a správy, ktoré to tvrdia, označilo za „úmyselné provokácie“.

„Tvrdenia poľských médií a predstaviteľov o údajnom dopade ruských rakiet v oblasti obce Przewodów sú úmyselnou provokáciou s cieľom eskalovať situáciu. Na ciele v blízkosti ukrajinsko-poľských štátnych hraníc neboli nijaké údery ruských rakiet. Trosky v dedine Przewodów, ktorú ukázali poľské médiá, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami,“ vyhlásil ruský rezort obrany. Informuje o tom web The Guardian.

Americká Národná bezpečnostná rada uviedla, že nemôže potvrdiť správy, podľa ktorých na poľské územie dopadli ruské rakety, a zhromažďuje ďalšie informácie. „Videli sme tieto správy prichádzajúce z Poľska a s poľskou vládou spolupracujeme na zhromažďovaní ďalších informácií. V tejto chvíli nemôžeme potvrdiť tieto správy alebo ktorékoľvek podrobnosti. Zistíme, čo sa stalo, a rozhodneme, aké budú patričné ďalšie kroky,“ uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonová. Informuje o tom web The Guardian.

Konzultácie medzi spojencami

Maďarský premiér Viktor Orbán v reakcii na zastavenie prepravy ropy cez ropovod Družba a dopad rakiet na územie Poľska zvolal Radu obrany krajiny. Na mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Informuje o tom web The Guardian.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že najnovšie správy z Poľska sú nanajvýš znepokojujúce. „Konzultujeme s Poľskom a ďalšími spojencami. Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO. Prejavujeme úplnú solidaritu s našim blízkym spojencom Poľskom,“ uviedlo ministerstvo zahraničia na mikroblogovacej sieti Twitter. Informuje o tom web The Guardian.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Zločinný ruský režim odpálil rakety, ktoré cielia nielen na ukrajinských civilistov, ale dopadli aj na územie NATO v Poľsku,“ uviedol na Twitteri lotyšský minister obrany Artis Pabriks. „Lotyšsko úplne stojí pri poľských priateľoch a odsudzuje tento zločin,“ dodal.

Po správach o tom, že na územie Poľska dopadli ruské rakety a zabili dvoch ľudí, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že o explózii hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. „Vyjadril som sústrasť v súvislosti s úmrtiami. NATO situáciu monitoruje a spojenci úzko konzultujú. Dôležité je, aby sa zistili všetky fakty,“ uviedol Stoltenberg. Informuje o tom portál bbc.com.

These are the only three images (so far) of projectile debris in #Przewodów. Despite best guesses, there is simply not enough information to make any decisive conclusions as to what made impact here… pic.twitter.com/POyXqt4DNn— The Intel Crab (@IntelCrab) November 15, 2022

⚡️ The first video from the scene of the explosion in the Polish village of #Przewodów, Lublin Voivodeship, is published. pic.twitter.com/czcKYIxGVm— ZMiST (@ZMiST_Ua) November 15, 2022

Viac k témam: Maďarský premiér, poľský premiér, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruské rakety vraj dopadli na územie Poľska, Moskva to popiera a hovorí o úmyselnej provokácii (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií