fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Schváleným uznesením o ochrane slobody vierovyznania a presvedčenia odsúdili poslanci násilie

Uznesením parlament vyzýva Vládu SR, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyhľadávanie, dokumentovanie a vyšetrenie všetkých obvinení zo zločinov motivovaných nenávisťou na základe viery.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR prijali uznesenie o ochrane slobody vierovyznania alebo presvedčenia, v ktorom dôrazne odsúdili akékoľvek násilie, fyzické či iné, ktoré je motivované nenávisťou na základe viery alebo iného presvedčenia. Uznesením parlament vyzýva Vládu SR, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyhľadávanie, dokumentovanie a vyšetrenie všetkých obvinení zo zločinov motivovaných nenávisťou na základe viery.

Apeluje na prijímanie efektívnych opatrení a vzdelávania o slobode vierovyznania a presvedčenia na školách. „Národná rada SR vyzýva na rešpektovanie slobody vierovyznania alebo presvedčenia v ich plnej šírke,“ píše sa v schválenom dokumente.

Návrh predložili poslanci z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) Anna Záborská, Marek Krajčí, Peter Kremský, Richard Vašečka, Marcel Mihalik, Radovan Marcinčin, Milan Vetrák, Anna Andrejuvová, Marek Šefčík, Lucia Drábiková, Peter Liba a Ján Szőllős. Svoj návrh zdôvodnili zhoršujúcou sa situáciou v oblasti ochrany slobody vierovyznania a presvedčenia, ktorú potvrdzujú správy medzinárodných organizácií, ako je Správa osobitného spravodajcu OSN pre slobodu náboženského vyznania a viery, ale aj viacerých vládnych inštitúcií.

Prečítajte si tiež:
Referendum je zúfalý pokus Fica dostať sa opäť k moci, tvrdí OĽaNO a považuje to za zbytočné mrhanie peniazmi

Táto situácia bola osobitne zdôraznená v ostatnom období, keď došlo k násilnej smrti žien a dievčat pre ich vierovyznanie alebo presvedčenie. Pripomeňme ukameňovanie Deborah Yakubu v meste Sokoto na severe Nigérie alebo zastrelenie Pooja Kumari pre vzdorovanie násilnej konverzii,“ uviedli poslanci v návrhu.

Viac k témam: Náboženská viera, Násilie, Politické presvedčenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Schváleným uznesením o ochrane slobody vierovyznania a presvedčenia odsúdili poslanci násilie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií