fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nechutné vtipy, chlipné pohľady či pískanie? Za sexuálne obťažovanie na verejnosti môžete skončiť vo väzení!

Máte tip? napíšte nám mailom

Filipíny prijali nový zákon, ktorý bude trestať prejavy sexuálneho obťažovania na verejnosti. Previnilci môžu skončiť aj v base.

Žiaľ, dennodenne sa dostávame do situácií, v ktorých dochádza k sexuálnemu obťažovaniu. Môže ísť o naoko neškodné dvojzmyselné vtipy, obscénne pohľady či pískanie ozývajúce sa z okoloidúcich áut. Ide o akékoľvek neželané konanie so sexuálnym podtónom.

„Sexuálne obťažovanie je verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti osoby a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie,” objasňujú na gender.gov.sk.

Nezriedka sa s ním stretávame aj na pracovisku či v škole. Vo Filipínach sa rozhodli zakročiť.

Vodu káže a víno pije?

Zákon podpísal 74-ročný filipínsky prezident Rodrigo Duterte ešte v apríli tohto roka, no teraz sa dostal na verejnosť. Zaujímavé však je, že práve o prezidentovi sa často hovorí v súvislosti so sexuálnym obťažovaním. Je známy svojimi sexuálnymi poznámkami.

Vo svojich prejavoch nešetrí sexistickými narážkami, ako aj nemiestnymi vyhláseniami typu: „Pokiaľ bude veľa pekných žien, bude aj veľa prípadov znásilnenia.” Inokedy zase povedal vojakom, že by mali povstalkyniam strieľať do pohlavných orgánov.

Strana pre práva žien Gabriela sa vyjadrila, že práve prezident bol najbrutálnejším porušovateľom zámeru tohto zákona. Vyjadrili sa, že „v tomto kontexte bude implementácia zákona určite výzvou.”

Pokuty aj väzenie

Filipínci takéto správanie už viac nechcú tolerovať, je zakázané na verejných miestach, akými sú aj škola či pracovisko. Prejavy sexuálneho obťažovania, napríklad pokriky, pískanie, nechutné vtipy, návrhy či urážky namierené voči ženám, homosexuálom a transrodovým osobám, budú pokutované sumou najmenej 200 dolárov.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Potvrdili dva ďalšie prípady v týchto mestách

Za exhibicionizmus, stalkerstvo, obchytkávanie alebo obtieranie sa o iných ľudí bude hroziť väzenie do šiestich mesiacov a pokuta najmenej 600 dolárov.

Inštitúcie ako reštaurácie či kiná budú musieť na viditeľnom mieste zobrazovať varovania pred sexuálnym obťažovaním. Takisto musia umiestniť aj telefónne čísla, na ktorých môže verejnosť nahlásiť prípadné priestupky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií