fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šikuta sa zastal svojho kolegu Fila. Rázne odmietol agresiu a útoky na sudcu, ktorý poslal Dědečka na slobodu

Sudca Marek Filo nevzal obvineného Dušana Dědečka do väzby, jeho rozhodnutie neskôr zvrátil krajský súd.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta dôrazne odmieta útoky voči sudcovi Okresného súdu Bratislava I Marekovi Filovi, ktorý rozhodol o nevzatí do väzby vodiča Dušana Dědečka.

Agresia a útoky na sudcu

Ako ďalej uvádza v stanovisku, pri rešpektovaní a zachovaní práva každého na názor vyzýva k zdržanlivosti. Napriek obrovskej ľudskej tragédii vyjadrenia nesúce v sebe prvky agresie, nenávisti a nevraživosti nemajú podľa šéfa najvyššieho súdu v právnom štáte miesto. Na stranu sudcu sa už pretým postavila napríklad Súdna rada SR alebo sudcovská rada Krajského súdu v Bratislave.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I Marek Filo vo štvrtok (6. októbra) nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dedečka, stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania.

Dôvody väzby sa nepotvrdili

Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel. Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz, a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:
Primátor Buchta bude opäť kandidovať vo voľbách, s Revúcou má ešte ďalšie plány

Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom. Rozhodnutie Fila neskôr zvrátil Krajský súd v Bratislave a Dušana Dědečka vzal do väzby pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Viac k témam: Súdy, Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Šikuta sa zastal svojho kolegu Fila. Rázne odmietol agresiu a útoky na sudcu, ktorý poslal Dědečka na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií