Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

O tom, ako režisér pred 15 rokmi vo filme Pred súmrakom predpovedal skazu parížskej Katedrály Notre-Dame

Svet sa prebudil zo zlého sna. Po včerajšom požiari parížskej Katedrály Notre-Dame ľudia z celého sveta posielajú Francúzom slová útechy a spolupatričnosti.

850-ročná veľkolepá gotická katedrála prišla v pondelok večer (15. 4.) o vežu aj strechu. Priamy prenos tejto katastrofy vysielali médiá z celého sveta. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil, že Notre-Dame bude zreštaurovaný, a zároveň vyhlásil národnú zbierku.

Andrej Kiska na svojej sociálnej sieti prisľúbil, že takisto prispeje a verí, že Notre-Dame bude opäť stáť v plnej kráse.

Zdroj: instagram.com/andrejkiska

Filmoví fanúšikovia spomínajú na trilógiu Before

Americký režisér Richard Linklater je majstrom dialógov. Jeho Before trilógia (Before Sunrise, Before Sunset a Before Midnight – v preklade Pred úsvitom, Pred súmrakom a Pred polnocou) má množstvo nadšencov, ktorí obdivujú Linklaterov nezvyčajný spôsob rozprávania. Vo všetkých troch filmoch hrajú v hlavných úlohách tí istí herci, Julie Delphy a Ethan Hawke ako Cèline a Jesse. Medzi jednotlivými filmami je 9-ročný rozdiel. 

Dej každej z troch snímok sa odohráva počas jedného dňa, resp. noci. Linklater hľadá odpoveď na otázku, ako vyzerá láska v dvadsiatke, v tridsiatke či štyridsiatke. Ťažiskom sú práve tak geniálne prepracované dialógy a úvahy o (ne)konečnosti života a samotnej lásky.

Práve druhá časť, resp. voľné pokračovanie Pred súmrakom, sa odohráva v metropole Francúzska. Vo filme z roku 2004 môžeme vidieť túto scénu:

Jesse hovorí: „Notre-Dame, pozri sa! Niekto mi rozprával, že keď Nemci z okupovaného Paríža museli ustúpiť, tak chceli Notre-Dame vyhodiť do povetria. Museli tam nechať chlapíka, aby tie nálože odpálil. Ale ten chlap, bol to vojak, to nedokázal. Sedel tam a bol paf z toho, aká je to krása… A keď dorazili spojenci, našli tam hromadu výbušnín. Potom to isté našli ešte aj pod Sacre-Coeur, pod Eiffelovkou a myslím, že aj inde.“

Celine sa pýta: „To je pravda?“ „Neviem, ten príbeh sa mi páči,“ odpovedá Jesse.

Celine: „Áno, je veľmi pekný. Ale je možné, že tu raz Notre-Dame nebude…“

Zdroj: film Pred súmrakom

Je skutočne fascinujúce pozrieť si túto scénu z filmu nakrúteného pred 15 rokmi. Po včerajších udalostiach snímka nadobudla úplne nový význam. Stáva sa pamiatkou, pripomenutím pominuteľnosti – nielen lásky, ale aj tak obrovskej, veľkolepej stavby, za ktorou aktuálne smútia Európania aj celý svet.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií