fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slony v Thajsku hladujú. Nedostatok turistov si vyberá svoju daň

Majitelia slonov v Thajsku nemajú dosť financií na to, aby slony nakŕmili. Hrozí, že skončia v zoologických záhradách a v ilegálnom drevorubačskom priemysle.

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohí ľudia sa snažia na koronavíruse nájsť niečo pozitívne. V médiách sa často objavujú články o tom, že rieky sú čistejšie, divým zvieratách ostáva na život viac priestoru ako pred vypuknutím nákazy. Zvieratá však spoznávajú aj odvrátenú stranu koronavírusu. Slony v Thajsku hladujú. Turisti nechodia a ich majitelia nemajú dosť peňazí na to, aby ich nasýtili.

Niektoré odvetvia sú šírením koronavírusu zasiahnuté viac, iné menej. Asi najväčšiu ranu však COVID-19 zasadil turizmu. V Thajsku pracovalo pred vírusom množstvo slonov ako vyhľadávaná turistická atrakcia. Ľudia sa na nich vozili, kŕmili ich, fotografovali sa s nimi. Majitelia slonov boli často kritizovaní za to, že používali kruté metódy, aby slony naučili rôzne triky a cirkusové kúsky. V tomto biznise sa napriek kritike točili nemalé peniaze. Tomu je však nateraz koniec. Turisti nechodia a obrovské zvieratá sa stali záťažou. Ich majitelia im nie sú schopní zabezpečiť približne 300 kilogramov potravy denne. Je možné, že mnohé z týchto zvierat skončia v zoologických záhradách alebo v ilegálnom drevorubačskom priemysle, v ktorom budú ťažiť drevo.

Prečítajte si tiež:
Pozrite sa, ako vyzerá "vegánska koža". Vyrába sa z kaktusov

2 000 nezamestnaných

V súčasnosti je v Thajsku približne 2 000 nezamestnaných slonov. Do médií sa dostali fotografie zúbožených zvierat priviazaných k dreveným stĺpov. Slony sú apatické a vyhladované. V situácii, keď ani ľudia nemajú dosť peňazí na živobytie, sú zvieratá, prirodzene, odsunuté na druhú koľaj. Predpokladá sa, že čoskoro budú tieto zvieratá využívané na ilegálnu ťažbu dreva. Niektoré poputujú do zoologických záhrad, ďalšie môžu byť zneužité na žobranie v uliciach.

Thajsko má v súčasnosti potvrdených 1 651 prípadov COVID-19, na chorobu zahynulo 10 ľudí. Predpovede sú pesimistické. Bude trvať mesiace, kým sa do Thajska turisti vrátia. Sangduean Chailert, majiteľ útulku pre slony Elephant Nature Park, varuje, že zvieratá, ktoré sú uviazané na krátkych reťaziach, môžu byť agresívne a môžu sa pokúsiť utiecť. Staristlivosť o jediného slona stojí majiteľa denne v prepočte 28 eur. Vypustiť slony do divej prírody nie je riešenie. Majestátne zvieratá by sa pozabíjali v teritoriálnych súbojoch s divými slonmi.

Majitelia slonov vyzývajú vlády, aby im pomohla nakŕmiť slony. To, či ich prosbám vláda vyhovie, zatiaľ nie je jasné.

Prečítajte si tiež:
Za mesiac zjeme mikroplasty vo veľkosti zubnej kefky! Hlavným zdrojom je voda z kohútika
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Dailymail Straits times Worldometers

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií