fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko získa najväčší balík eurofondov v rámci krajín EÚ. Budeme ich vedieť vyčerpať?

V medziročnom vyjadrení dosiahne impulz z celkových európskych zdrojov percento HDP.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.5.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenskému rozpočtu budú v budúcom roku dominovať európske zdroje. Podľa Európskej komisie bude v 2023 ich príspevok k medziročnému fiškálnemu impulzu najvyšší v EÚ.

Čerpanie eurofondov

Bude totiž kulminovať dočerpanie tretieho programového obdobia európskych štrukturálnych fondov. Okrem toho sa v budúcom roku naplno rozbehnú aj projekty z plánu obnovy. Na sociálnej sieti o tom informoval Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

Efektívne využívanie historicky najvyššieho objemu EÚ prostriedkov bude podľa IFP veľkou výzvou a zároveň aj príležitosťou.

Oživenie ekonomiky

Okrem šance zdvihnúť rastový potenciál slovenskej ekonomiky, prostriedky EÚ budú podľa analytikov inštitútu zmierňovať aj negatívne vplyvy konsolidácie pri oživovaní ekonomiky po pandémii.

Žiadnu z 27 krajín únie v budúcom roku neovplyvnia európske prostriedky tak pozitívne ako Slovensko. V medziročnom vyjadrení dosiahne impulz z celkových európskych zdrojov 1 % HDP.

Európska komisia očakáva v budúcom roku realizáciu celkovo 3,5 mld. eur z európskych štrukturálnych fondov a 1,5 mld. eur z plánu obnovy.

Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko získa najväčší balík eurofondov v rámci krajín EÚ. Budeme ich vedieť vyčerpať? © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Firma Marks & Spencer úplne opúšťa ruský trh, dôvodom je vojna na Ukrajine
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií